Rojstva otrok so nezakonito vpisali, ko so bili otroci nameščeni v družino posvojiteljev. Posvojitve je takrat urejala Bratovščina Sv. Patricka. Ponarejene dokumente je odkrila agencija za otroke in družino Tusla, potem ko je preverila 13.500 kartotek, ki jih je prevzela od bratovščine leta 2016, šest let po zaprtju agencije.
Tisti, ki so vodili registre, so ovirali preiskave
Irska ministrica za otroke Katherine Zappone je v odzivu dejala, da se številni ljudje v celoti ne zavedajo pravih okoliščin svojega rojstva. Vse prizadete bodo sedaj kontaktirale pristojne oblasti.
"Vedeli smo za prakso nepravilnih registracij več let, a je bilo izjemno težko to ugotoviti in dokazati v posameznih primerih, ker so tisti, ki so vodili registre, to namerno ovirali," je še dejala.
Premier Varadkar: Še eno temno poglavje naše države
Premier Leo Varadkar je v sredo tudi branil odločitev, da javnost seznanijo z najnovejšo afero. Priznal je, da bo to sedaj izredno težko za starše, ki so vzgojili te ljudi. "Imeli bodo zelo težak pogovor z otroki, ki so jih vzgojili," je še dejal.
Odziv je povezal tudi z referendum minuli teden, na katerem so Irci s 66 odstotki glasov podprli odpravo ustavne prepovedi umetne prekinitve nosečnosti.
"Odpiramo še eno poglavje zelo temne zgodovine naše države, a sedaj smo drugačna država in menim, da so rezultati referendumu konec tedna to pokazali," je še dejal.
Nezakonski otroci v prisilne posvojitve
Irska, ki je tradicionalno katoliška država, se sooča z vrsto afer v povezavi s prisilnimi posvojitvami otrok, ki so jih Irke v preteklosti rodile izven zakona. Ena takih ustanov za prisilne posvojitve je bila Dom za matere in otroke sv. Petra v kraju Castlepollard.
The Irish Times piše o primeru ženske, ki jim je nekoč zaupala, da je poskusila svojo nosečnost prikriti, saj ni bila poročena in se je bala, da ji bodo otroka odvzeli. Zaradi neznosnih bolečin jo je obiskal zdravnik in njeni materi izdal, da je njena hči noseča. Mama je začela nanjo kričati, zdravnik pa je ob tem pripomnil: "Kričanje nima smisla, škoda je že storjena. Morali jo bomo poslati v Castlepollard."
Ženska je povedala, da jo je nato obiskal duhovnik in ob njej molil: "Bil je zelo hladen in ni vedel, kako se soočiti s tem. Bilo me je strah. Potem je pripeljal rešilec in me odpeljal v Castlepollard."
V domu so nosečnicam spremenili imena
Ob prihodu v dom je k njej stopila nuna in ji dejala, da bo za čas njenega bivanja tam njeno ime Vera. Sprememba imen nosečnic oz. mater je bila v domu del sistema prikrivanja, kot tudi cenzuriranje pisem, ki so jih pisale in prejemale. Telefonskih klicev praktično niso prejemale.
Katoliška cerkev in še posebej nadškof John Charles MyQuaid, ki je bil na čelu teh dejavnosti, nista hotela, da bi te otroke vzgajale protestantske družine. Zakon je določal, da so lahko otroci poslani v posvojitev v tujino le, če so stari vsaj eno leto, zato so mogle matere svoje otroke v domu vzgajati do enega leta, nato so jim ga odvzeli in poslali v ZDA, kjer so jih posvajale katoliške družine.
"Obstaja tudi možnost, da so ponarejevali mrliške liste"
Zgodovinarka Catherine Corless pravi, da ni presenečena nad potrditvijo, da so ponarejevali rojstne liste posvojenih otrok. Praksa iz tega temnega obdobja irske zgodovine bi po njenem lahko segala tudi v kraj Tuam, kjer je med leti 1926 in 1961 delovala podobna ustanova, pred štirimi leti pa so v njeni okolici naleteli na srhljivo najdbo 798 otroških trupel. Izmed vseh je Corlessova izsledila le dva mrliška lista, zato je prepričana, da so tedanje oblasti v teh domovih ponarejale tudi mrliške liste in prikrivale smrti.
Od osamosvojitve Irske je bilo posvojenih 90.000 otrok
Predvidevajo, da je bilo od osamosvojitve leta 1922 na Irskem posvojenih 90.000 otrok, 50.000 od njih po letu 1952, ko so posvojitev uzakonili. Po prepričanju nekaterih je bilo kljub temu od 1952 med pet in deset odstotkov posvojitev nezakonitih.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.