Avtorica prispevka: Nina A. Vobič
"Menim, da se ne smemo bati. Dela v vinogradih ne bo zmanjkalo. To radi delamo in upam, da bomo našli svoj prostor na evropskem trgu," meni naključni sogovornik s češkega podeželja.
"Začetek bo, kot ponavadi, težak. Naši otroci pa bodo živeli bolje. Osebno ne pričakujem nič," pa sodi sogovornica s praških ulic.
Glede na raziskave javnega mnenja prav zgornji izjavi najbolje odražata, kaj o vstopu v Evropsko unijo meni večina čeških volilcev. Le nekaj dni po referendumu junija lani, na katerem se je za vstop v Unijo izreklo več kot 77 odstotkov volilnih upravičencev, ga je povzel "Članstvo v Evropski uniji zame niso sanje, vendar za Češko ni druge možnosti."
"Pripravljen sem se povezati s katerokoli državo, naj bo velika ali majhna, ki se bo borila proti brusejskemu centralizmu, upravljanju, uradništvu in proti poskusom izničenja nacionalnega značaja," je izjavil Klaus med obiskom v Sloveniji.
Odtod tudi ostri odzivi na kritiko francoskega predsednika Chiraca, razočaranega zaradi lanskoletne češke podpore ameriški politiki do Iraka. Češki mediji so takrat pisali, da ''obstaja bistvena razlika med Sovjetsko zvezo in Evropsko unijo: Bruselj namreč ne pošilja tankov v neposlušne države,'' in tako namigovali na tako imenovano praško pomlad.
Leta 1968 so sile Varšavskega pakta z vojsko zatrle poskuse češkoslovaških komunistov, da bi vpeljali "socializem po človekovi podobi". Sovjetski tanki so na Češkoslovaškem ostali dobra tri desetletja, do žametne revolucije novembra 1989, konca tamkajšnjega komunizma.
Češka si vse od ločitve s Slovaško prizadeva predvsem za liberalizacijo gospodarstva, svobodni trg. Vaclav Klaus, v 90. letih češki premier, si je prislužil tudi vzdevek ''Thacher srednje Evrope''. Nasprotnik vsakršne regulacije gospodarstva danes na primer nasprotuje skupni evropski valuti. Češka ob vstopu v Evropsko unijo tečaja češke krone še ne bo vezala na evro; v evroobmočje pa naj bi vstopila predvidoma dve do tri leta za ostalimi pristopnicami, torej leta 2009.