Avtorica prispevka: Danijela Levpušček
Največja med baltsko trojico se je tako v zgodovino zapisala kot prva evropska država, kjer so predsednika odstavili z impeachmentom. Rolandasu Paksasu so očitali, da je zlorabil položaj, ker je sodeloval z ruskim podzemljem.
"Vem, da predsednik nima pravice delati napak, tudi če je pod velikim pritiskom. Sam sem svoje že popravil. Opravičujem se poslancem in vsem Litvancem," je v parlamentu izjavil odstavljeni predsednik Litve.
Kljub obtožbam, da je ogrozil ugled države, ima Paksas, oče dveh otrok in navdušen akrobatski pilot, številne privržence. Ti v njem še vedno vidijo zlatega dečka litovske politike, ki je kot župan prestolnice Vilne poskrbel za preporod mesta. Razcvet doživlja tudi gospodarstvo, v zadnjem letu se Litva lahko pohvali z rekordno, devetodstotno rastjo. Država, ki se je zaradi navezanosti na ruski trg še pred petimi leti spopadala s hudo krizo, danes skoraj polovico menjave opravi z Evropsko unijo. Finančne injekcije iz Bruslja naj bi gospodarsko rast ohranjale tudi v prihodnje. Litva se je namreč uvrstila med države, ki bodo prejemale največ razvojne pomoči. Zato pa so morali pristati na zaprtje jedrske elektrarne Ignalina.
"S tehničnega stališča bi elektrarna lahko delovala še dolgo časa. Njeno zaprtje je bila politična odločitev," je povedal Oleg Klepalov, strokovnjak za jedrsko energijo.
Kljub temu so Litovci na referendumu z devetimi desetinami glasov podprli priključitev petnajsterici. Litva bo polnopravna članica Unije postala štirinajst let po razglasitvi neodvisnosti. To je storila kot prva med republikami nekdanje Sovjetske zveze. Bila je tudi prva novonastala država, kjer so prenovljeni komunisti zmagali na volitvah. Čeprav ob vzhodni meji Unije, leži Litva v geografskem središču Evrope.
Njena prestolnica je bila v svoji tisočletni zgodovini kulturni center ne le Litovcev, temveč tudi Poljakov, Belorusov in celo Ukrajincev, zaradi nekoč številne judovske skupnosti pa je bilo mesto znano kot Jeruzalem severa. Danes se v Vilno vračajo turisti, litovski gospodarstveniki pa upajo, da bodo množice spet privabili tudi v nekoč mondeno letovišče Palanga.