Ameriški državni sekretar Colin Powell je o severnokorejski odločitvi razpravljal z najvišjimi predstavniki Kitajske, Južne Koreje, Rusije in Japonske. "Mednarodna skupnost je Severni Koreji ponudila pomoč pri odpravljanju hude revščine in drugih resnih težav, vendar je država ta prizadevanja spodkopala s poskusi prikrivanja jedrskega programa in svojimi zadnjimi odločitvami," pa je v Washingtonu dejal tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta Lou Fintor.
Eden od vodilnih demokratov v ameriškem senatu Joe Biden je mnenja, da Severna Koreja za ZDA predstavlja večjo grožnjo kot iraški oborožitveni programi. "Če bodo odstranili pečate na reaktorjih v eni centrali, bodo lahko izdelali od štiri do pet novih jedrskih orožij v nekaj mesecih," je za ameriško televizijo Fox News danes dejal Biden.
Zaskrbljenost nad odločitvijo je izrazila tudi Japonska. Japonska zunanja ministrica Joriko Kavaguči je povedala, da bo ministrstvo od Pjongjanga zahtevalo, naj vnovič vzpostavi dialog z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA). Prav tako bo Japonska sodelovala s svoji ameriškimi in južnokorejskimi zavezniki, da bi Severno Korejo prepričala v spremembo politike, so sporočili z ministrstva.
Podobnega mnenja so v Franciji. Francozi popolnoma podpirajo generalnega direktorja IAEA Mohameda El Baradeja, ki je Severno Korejo večkrat pozval, naj se odreče vseh dejanj, ki so v nasprotju z njenimi obvezami, so zapisali v sporočilu.
Severna Koreja zaganja jedrske reaktorje
Pjongjang je potrdil, da je izvedel prve ukrepe za ponovni zagon jedrskih central za proizvodnjo elektrike, ki jih je zaprl po podpisu sporazuma z ZDA leta 1994. Pjongjang je začel "operacije odstranjevanja pečatov in blokiranja nadzornih kamer v svojih jedrskih reaktorjih, da bi omogočil normalno proizvodnjo elektrike".
Severna Koreja je v začetku decembra napovedala, da bo ponovno zagnala jedrske reaktorje, kjer proizvajajo plutonij in ki so jih zaprli po sporazumu z ZDA leta 1994. V skladu z omenjenim sporazumom je zahodni konzorcij v Severni Koreji v zameno za zaprtje jedrskih elektrarn, v katerih bi lahko proizvajala orožje za množično uničevanje, začel graditi dva nova reaktorja, ki ne moreta služiti vojaškim namenom.
Koreji grozi pomanjkanje elektrike
ZDA so se v sporazumu obvezale, da bodo Severni Koreji letno dobavljale 500.000 ton goriva vse do izgradnje dveh novih reaktorjev. Minuli mesec pa so v okviru povračilnih ukrepov prekinile dobavo goriva, potem ko je Pjongjang oktobra priznal obstoj tajnega jedrskega programa.
Severnokorejske oblasti so ta konec tedna napovedale, da bodo nadaljevali sodelovanje z novim predsednikom Južne Koreje Roh Moo Hyunom in slednjega pozvali, naj se upre "skupnemu sovražniku" - ZDA.