Gre za prvo tožbo v zvezi s približno 300 v Afganistanu ujetimi talibanskimi borci in pripadniki teroristične mreže Al Kaida.
Kot so povedali odvetniki družin priprtih Britancev, 24-letnega Shafiqa Rasula in 20-letnega Asifa Iqbala, ter 26-letnega Avstralca Davida Hicksa, bi morali imeti slednji enake pravice kot ameriški talibanski borec John Walker Lindh. Američan je bil obtožen, ima odvetnika in mu sodijo na sodišču, Britanca in Avstralca pa po mnenju odvetnikov ZDA zadržujejo nelegalno.
Sopodpisnik tožbe, direktor ameriškega centra za ustavne pravice William Goodman, pa meni, da ameriška vlada Britanca in Avstralca v Guantanamu zadržuje brez utemeljitve. Dodal je, da družine Iqbala, Rasula in Hicksa lahko le domnevajo, da so bili ti ujeti v Afganistanu, saj nimajo na voljo nikakršnih drugih podatkov, prav tako pa z zaprtimi mladeniči ne morejo priti v stik. Dodal je še, da bi morale ameriške oblasti z njimi ravnati kot z vojnimi ujetniki z določenimi pravicami, med katerimi je pravica do odvetnika.
Vlagatelji pritožbe so med drugim zapisali, da ameriška ustava tujcem zagotavlja pravico do sodnega procesa, ameriškega predsednika Georgea Busha in obrambnega ministra Donalda Rumsfelda pa obtožili, da zapornikom kratijo pravico do odvetnika. V pritožbo so med drugim še zapisali, da so družine poskušale večkrat priti v stik s priprtimi svojci v Guantanamu, kar pa so ameriške oblasti zavrnile.
Ameriški pravosodni minister John Ashcroft je nedavno ustanovil skupino pravnikov, katerih naloga bo na zveznih sodiščih izpodbijati pritožbe v zvezi z zaprtimi v Guantanamu.