Tujina

Priznal vohunjenje

Washington, 06. 10. 2005 12.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nekdanji analitik Pentagona je predajal zaupne informacije članoma proizraelske organizacije.

Franklina so junija obtožili, da je dvema članoma Ameriško izraelskega odbora za javno politiko in izraelskemu uradniku predajal zaupne dokumente, vključno z informacijami o možnih napadih na ameriške vojaške sile v Iraku.

Nekdanji analitik Pentagona Lawrence Franklin je v sredo na zveznem sodišču v Aleksandriji blizu Washingtona priznal, da je predajal zaupne informacije dvema nekdanjima članoma proizraelske lobistične organizacije in uradniku izraelskega veleposlaništva v ZDA, vendar pa zatrdil, da ni nikoli nameraval škoditi ZDA.

Franklinu je grozila kazen 25 let zapora, vendar bo ob izreku kazni, predvidenem 20. januarja dobil precej manj, ker je privolil v sodelovanje s preiskovalci. Tožilstvo bo sodniku priporočilo, da bo kazen odslužil v zaporu bolj odprtega tipa v državi Maryland, 58-letni Franklin pa bo pričal proti dvema nekdanjima vodilnima članoma Ameriško izraelskega odbora za javno politiko (AIPAC) Stevenu Rosenu in Keithu Weissmanu, ki jima je predajal zaupne informacije.

Franklin želel predati informacije 'iz Pentagona'

Franklin, ki se trenutno preživlja, kot natakar, je bil v Pentagonu zaposlen kot analitik za Iran v uradu podsekretarja Douglasa Feitha, enega najodločnejših jastrebov, ki so navijali za vojno proti Iraku.

Franklin je priznal, da ni bil zadovoljen s politiko administracije predsednika Georgea Busha do Irana, ki se mu je zdela premehka in je posredoval informacije članoma AIPAC, ki ju je prosil naj jih posredujeta ameriškemu Svetu za nacionalno varnost (NSC), ker je vedel, da ima AIPAC precejšen vpliv na to ameriško vladno telo. Franklin je torej želel, da bi tedanja svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice dobila informacije o Iranu v bistvu iz Pentagona, vendar pa tako, da bi delovalo, kot da je informacija iz drugega vira. Zakaj je bilo to potrebno, v sredo ni bilo uradnega pojasnila.

Sojenje se bo začelo 3. januarja

Leandro Aragoncillo, ki je od leta 1999 do 2001 delal v Beli hiši, pa je v preiskovalnem postopku, ker naj bi z računalnikov prenašal zaupne informacije in jih pošiljal na Filipine. Aragoncilla, ki je kasneje delal za FBI, so septembra že aretirali, ker je predajal zaupne informacije baze podatkov FBIja.

Franklin je tudi priznal, da je Rosena prosil, naj uporabi zveze v NSC in mu priskrbi zaposlitev. Sojenje proti Rosenu in Weissmanu, ki sta se izrekla za nedolžna, se bo začelo 3. januarja. Oba sta med drugim obtožena, da sta zaupne informacije posredovala nekaterim novinarjem in tujim državnim uradnikom. AIPAC ju je uvodoma zagovarjal, aprila letos pa naenkrat pognal iz službe.

Franklin se je 'pogovarjal' tudi z izraelskim uradnikom

Franklin se je od leta 2002 do leta 2004 srečeval tudi z neimenovanim uradnikom izraelskega veleposlaništva, s katerim sta si prav tako izmenjavala informacije o Bližnjem vzhodu, vendar pa Američan trdi, da je od Izraelca dobil več, kot pa mu je dal. Na ta način naj bi skušal ustvariti neuraden kanal za informacije Bushevi administracijo o Bližnjem vzhodu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10