Tujina

Prodajajo bolne živali?

Peking/Džakarta, 10. 03. 2006 11.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Okoli odstotek ptic, ki jih prodajajo na kitajskih tržnicah, je okuženih z virusom H5N1, znakov bolezni pa ne kažejo.

Na kitajskih tržnicah prodajajo okužene ptice
Na kitajskih tržnicah prodajajo okužene ptice FOTO: Reuters

Piščanci ponavadi poginejo že v 24 urah po okužbi, tokrat pa so prvič odkrili veliko število ptic, ki kljub okužbi niso bile videti bolne. To pomeni, opozarjajo hongkonški in kitajski strokovnjaki, ki so raziskavo opravili, da bo širjenje bolezni še toliko težje nadzirati, poleg tega pa je bilo veliko več ljudi, kot so domnevali, izpostavljenih virusu.

Z novimi dognanji bi lahko razložili doslej še nepojasnjene smrti zaradi ptičje gripe. Na Kitajskem je namreč ta bolezen zahtevala deset žrtev, v večini primerov pa je šlo za ljudi, ki niso živeli na območjih, kjer so zabeležili izbruh bolezni pri pticah.

Deček se je okužil v stiku z obolelimi živalmi
Deček se je okužil v stiku z obolelimi živalmi FOTO: Reuters

Dva nova primera v Indoneziji

V Indoneziji so zabeležili še dve smrti zaradi ptočje gripe.

Triletni deček iz osrednjega dela Jave, ki je umrl konec februarja, se je okužil v stiku z obolelimi pticami. Testi referenčnega laboratorija so potrdili, da je bil zanj usoden virus ptičje gripe H5N1, je sporoči indonezijski minister za zdravje Hariadi Vibisono.

Druga žrtev je 12-letna deklica, prav tako iz osrednjega dela Jave. V Indoneziji se je z virusom H5N1 doslej okužilo trideset ljudi, 22 jih bolezni ni preživelo.

Iz Avstrije pa poročajo, da lahko lastniki mačk svoje živali testirajo, ali so okužene s podtipom virusa H5N1, ki je nevaren tudi za ljudi. Test je enostaven in ga lahko izvede vsak veterinar, ki nato pošlje vzorce sline mačka laboratoriju blizu Dunaja, izvidi pa so znani v enem tednu.


Zaradi ptičje gripe je od konca leta 2003 umrlo že 96 ljudi, največ v jugovzhodni Aziji. Okužili naj bi se v stiku z obolelimi živalmi, kar pomeni, da virus še ni mutiral in se še ne prenaša s človeka na človeka. To bi namreč po predvidevanju strokovnjakov lahko sprožilo pandemijo, ki bi zahtevala do 50 milijonov žrtev. Čeprav trdijo, da razloga za paniko ni, pa epidemiologi opozarjajo, da se bo pandemija svetovnih razsežnosti prej ali slej pojavila, zelo verjetno pa je, še dodajajo, da jo bo sprožil prav mutiran virus ptičje gripe.

  • SESALNIK LISTJA
  • ŽAGA
  • PEČ ZA PICO
  • REGAL
  • PANELI
  • BAZEN
  • KOPALNIŠKO POHIŠTVO
  • RADIATOR
  • RAZVLAŽILNIK
  • PEČ
  • VIJAČNIK
  • BAGER
  • ZBIRALEC LISTOV
KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.