Italijanska vlada je v senatu izgubila glasovanje o svoji zunanji politiki. S tem se je za kabinet Romana Prodija začela doslej največja kriza. Opozicija je takoj zahtevala odstop vlade in razpis predčasnih volitev, premier pa je svoje ministre sklical na izredno sejo. Takoj nato se je odpravil do predsednika Giorgia Napolitana in mu ponudil svoj odstop, ki ga je ta tudi sprejel.
Stranke, ki tvorijo vladno koalicijo, bodo Prodija vnovič podprle kot premierja, je ob tem povedal vladni vir. Prodijev predstavnik pa je dejal, da bo le v tem primeru znova sprejel mesto predsednika vlade.
Napolitano se bo v četrtek sestal s predsedniki parlamentarnih strank, s katerimi se bo pogovarjal o prihodnosti države.
Predsednik bi sicer lahko premierju predlagal, naj zamenja le nekaj ministrov, nakar bi parlament glasoval o zaupnici. Med tistimi, ki bi v tem primeru najverjetneje izgubili ministrski stolček, je zunanji minister Massimo D'Alema. Ta naj bi v vsakem primeru ponudil svoj odstop. "Dejstvo je, da bo D'Alema odstopil," je dejal vladni vir. Član D'Alemove stranke Vannino Chiti, ki je v vladi odgovoren za odnose s parlamentom, pa je dejal, da bi v tem primeru morali njegovemu zgledu slediti vsi ministri.
Usodna dva glasova
Italijanski vladi sta v senatu zmanjkala dva glasova; italijansko zunanjo politiko je podprlo 158 poslancev, proti jih je bilo 136, 24 pa se jih je vzdržalo. Po razglasitvi rezultatov so začeli opozicijski poslanci glasno navijati za Prodijev odstop.
Tega ustava sicer od njega ne zahteva, vendar pa je pred glasovanjem zunanji minister Massimo D'Alema dejal, da bi morala v primeru takšnega izida Prodijeva levosredinska vlada nemudoma odstopiti.
Renato Schifani, senatni vodja največje opozicijske stranke, Naprej Italija bivšega premierja Silvia Berlusconija, je svojim poslanskim kolegom tako pred očmi mahal z zadnjo izdajo časnika La Stampa, v kateri so citirali besede ministra D'Aleme. "Večine ni več. Prodijeva vlada ne obstaja več. Prodijeva vlada je padla v tej dvorani," je ob skandiranju svojih strankarskih kolegov dejal Schifani.
D'Alema je s svojo izjavo želel opozoriti predvsem skrajno leve člane koalicije, ki po umiku italijanske vojske iz Iraka zahtevajo tudi umik iz Afganistana, kjer ima Italija 1900 mož, in so zato napovedovali, da se bodo na glasovanju vzdržali. To pa po italijanskih zakonih pomeni toliko kot glasovanje proti.
D'Alema, ki je pred glasovanjem celo uro predstavljal italijansko zunanjo politiko, je ob tem izjavil, da sta Irak in Aganistan dva popolnoma različna primera. "Obstaja velika razlika med vojaško operacijo v Afganistanu, ki so jo na podlagi dokazov o obstoju oporišč Al Kaide podprli Združeni narodi, in tisto v Iraku, ki temelji na laži o obstoju orožja za množično uničevanje," je ob tem dejal. V zvezi z drugim vprašanje, ki razburja Italijane, to je širitev ameriškega vojaškega oporišča v Vicenzi, pa je D'Alema dejal, da podpore ne morejo umakniti, saj bi si to lahko Američani razlagali kot sovražno dejanje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.