Tujina

Prodi odhaja na domače prizorišče

Bruselj, 25. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik odhajajoče Evropske komisije Romano Prodi se je v Bruslju poslovil od položaja, ki ga je zasedal zadnjih pet let.

Ob odhodu Prodi zapušča dediščino za močno Evropo (foto: Reuters)
Ob odhodu Prodi zapušča dediščino za močno Evropo (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ob odhodu s položaja je bil Prodi prepričan, da svojemu nasledniku zapušča bogato dediščino in jasno vizijo "za močno Evropo". Izrazil je tudi upanje, da ne bo prisiljen k začasnemu podaljšanju mandata in da bo prihodnja komisija pod vodstvom Portugalca Joseja Manuela Barrosa na glasovanju v Evropskem parlamentu ta teden dobila podporo, tako da bo 1. novembra lahko začela z delom.

"Močno upam, da bo nova Evropska komisija dobila podporo parlamenta," je dejal Romano Prodi. Začasno podaljšanje svojega mandata po 1. novembru, če se zgodi, da Barrosova ekipa ostane brez zadostne parlamentarne podpore, bi bilo "težko delo", tudi zato, ker se je velik del njegove ekipe že podal v nove službe, je menil Prodi, ki je z Barrosom danes že opravil primopredajo. "Želim si in upam, da to ne bo potrebno. Naša obveza je, da ostanemo v nujnem primeru tu in smo to pripravljeni storiti," je še dodal odhajajoči komisar.

Prodi se je zahvalil komisarjem iz svoje ekipe, uradnikom na komisiji ter svojemu kabinetu
Prodi se je zahvalil komisarjem iz svoje ekipe, uradnikom na komisiji ter svojemu kabinetu FOTO: Reuters

Vrnitev v italijansko politiko

Iz Bruslja se Prodi znova vrača na domače, italijansko politično prizorišče. Dosežkom Evropske komisije v zadnjih petih letih se Prodi danes ni posebej izčrpno posvečal, temveč jih je le nekaj na kratko omenil: širitev, ustavna pogodba EU, notranja reforma same komisije, uvedba evra, ratifikacija Kjotskega protokola.

Seznam dosežkov je dolg, je menil, a pri tem obžaloval, da Evropske unija vendarle ni bila bolj uspešna pri izpolnjevanju ciljev, ki si jih je zastavila z Lizbonsko strategijo, ambicioznim načrtom, po katerem naj bi povezava do leta 2010 postala najbolj konkurenčno gospodarstvo v svetovnem merilu.

Neuresničena ostaja obljuba s področja znanosti

To je bilo tudi sporočilo, ki ga je v današnji primopredaji predal Barrosu. Kot primer neuresničevanja danih obljub je Prodi omenil področje znanosti in raziskav: države članice so se zavezale, da bodo delež sredstev, ki jih namenjajo za to področje, dvignile na tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP), pa tega niso izpolnile. Evropska komisija pa nima nobenega mehanizma, da bi lahko ukrepala.

Prodi se je danes tudi zahvalil komisarjem iz svoje ekipe, uradnikom na komisiji ter svojemu kabinetu, ki so vsi ključno prispevali k oblikovanju "močne politike za Evropo", dediščine in vizije, ki jo predajajo prihodnji Evropski komisiji.