
Nekdanji predsednik Evropske komisije in nekdanji italijanski premier Romano Prodi je po projekcijah prejel 75 glasov podpore. Prodiju, ki vodi opozicijsko unijo - široko koalicijo levosredinskih strank, vse od neomarksistov do zmernih katolikov -, so že pred sicer prvimi primarnimi volitvami na ravni celotne Italiji pripisovali največ možnosti za zmago.
Levosredinska opozicija upa, da bo na majskih parlamentarnih volitvah končno premagala medijskega mogotca in konservativnega premiera Berlusconija in Prodi meni, da je sam najboljši kandidat za to nalogo.
Volilna udeležba presenetila
Volitev se je udeležilo več kot 3 milijona volilnih udeležencev, kar je močno preseglo pričakovanja. Voditelji levosredinskih strank so prepričani, da je velik odziv na primarnih volitvah omajal podporo sedanjemu premieru Berlusconiju.
"Ta rezultat je presegel vse napovedi," je v prvem odzivu poudaril Prodi. "Potrebovali smo ga. Italija ga je potrebovala," je dodal. Ocenil je še, da gre za zmago demokracije in glas protesta proti politiki, ki jo izvaja Berlusconijeva konservativna vlada. "Aroganca večine je dobila jasen in močan odgovor. Resnično veliko ljudi je dejalo Berlusconiju, naj gre domov," je dodal Prodi.
Berlusconi se ne boji

Berlusconi je svojemu nasprotniku na majskih parlamentarnih volitvah sporočil, naj uživa v zmagi na primarnih volitvah, saj je ta edina, ki jo bo dosegel.
Javnomnenjske raziskave sicer kažejo, da v Italiji upada podpora vladajoči koaliciji, levosredinska opozicija pa je v vodstvu. Tudi vladajoča koalicija je razmišljala o možnosti primarnih volitev, vendar jo je Berlusconi izključil. Primarne volitve za vodjo levosredinske koalicije pa je Berlusconi označil za "farso v primerjavi z ameriškimi primarnimi volitvami".
Zmago levosredinske koalicije naj bi ogrozila sprememba, ki jo želi uveljaviti Berlusconi. Spremenjeni sistem naj bi dajal prednost posameznim strankam pred koalicijami. Prodi naj tako ne bi mogel nastopiti kot neodvisen kandidat, ampak bi se moral vključiti v eno od opozicijskih strank.