
Protesti so najhujši na jugu države, kjer živi večina prebivalstva uzbeške narodnosti in je revnejši od kirgiškega severa. Pripadniki opozicije so v mestih Oš in Džalal-abad zasedli več vladnih poslopij in celo letališče.
"To je nov dan v naši zgodovini," je dejal predstavnik opozicijskega gibanja Ata-Jurta Omurbek Tekebajev in dodal, da bo opozicija vzpostavila alternativna vladna telesa po vsej državi.
Opozicija ne priznava rezultatov nedavnih parlamentarnih volitev, na katerih so z veliko večino slavile predsedniku Aškarju Akajevu naklonjene stranke. Kršitve so zabeležili tudi mednarodni opazovalci.
Med novimi poslanci sta tudi predsednikova hči in sin. Opozicija se boji, da bo Akajev zdaj izkoristil premoč v parlamentu za spremembo ustave, ki mu bo omogočila kandidaturo za tretji mandat.
Glavni zahtevi opozicije sta tako odstop predsednika ter razpis predčasnih predsedniških volitev , poleg tega pa zahtevajo tudi izpustitev političnih zapornikov.
Oblasti ne nameravajo uporabiti orožja
Čeprav protesti v tej srednjeazijski državi potekajo že od prvega kroga parlamentarnih volitev 27. februarja, po drugem krogu 13. marca pa so se le še okrepili, je kirgiški premier Nikolaj Tanajev dejal, da oblasti proti protestnikom ne nameravajo uporabiti orožja in so se pripravljene z njimi pogovoriti o stabilizaciji položaja v državi.
Oblasti v Biškeku sicer trdijo da za nemiri stojijo skrajne islamistične organizacije.
Med demonstracijami, ki so minuli konec tedna začele dobivati vse večje razsežnosti, naj bi bilo v nedeljo ubitih okoli 10 protestnikov, še okoli 30 pa naj bi bilo ranjenih. Ranjenih naj bi bilo tudi več policistov.

Tadžikistan namešča vojake
Zaradi vse slabšega položaja v Kirgizistanu je Tadžikistan, sosednja država, kjer so pred kratkim prav tako potekale parlamentarne volitve in kjer živi veliko Kirgizijcev, že okrepil nadzor nad obmejnim območjem. Na vzhodno in severno mejo med državama so namestili več vojakov in patrulj.
Na razmere v Kirgizistanu pa se je že začela odzivati tudi mednarodna skupnost. Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) je pozvala k pomiritvi in dialogu v tej nekdanji sovjetski republiki, ZDA pa so izrazile zaskrbljenost nad pojavi nasilja ob opozicijskih protestih. Sicer pa v nasprotju s podobnim dogajanjem v Gruziji in Ukrajini Rusija in zahodne države za zdaj stojijo ob strani, med protestniki pa naj tokrat ne bi bilo opaziti protiruske ali prozahodne usmerjenosti.