Več deset tisoč sindikalistov, kmetov in pripadnikov levičarskih skupin se je zbralo na protestnem shodu v mehiški prestolnici Ciudad de Mexico in na tak način protestiralo proti povečanju cen glavne jedi revnih Mehičanov. Ta se je v zadnjem času dvignila za več kot 400 odstotkov.
Proti politiki Calderona je protestiral tudi levičarski vodja Andres Manuel Lopez Obrador, ki je sicer organiziral svoj lasten shod potem, ko mu sindikalisti niso dovolili govoriti na glavnih demonstracijah. Poraženec lanskih predsedniških volitev Obrador, ki prav tako zahteva višje plače ter nadomestila in določene cene za osnovno hrano, je dejal, da "Mehika potrebuje preobrazbo v veličini mehiške revolucije iz 20. let prejšnjega stoletja."
Iz urada predsednika Calderona so sporočili, da predsednik razume zaskrbljenost ljudi in bo storil vse za ohranitev stabilnosti cen osnovnega blaga in storitev. Že vse od začetka predsedovanja Calderona spremljajo kritike, da ni uspel preprečiti največjega poskoka cen tortilj v zadnjih desetletjih. Calderon se je tako znašel v nezavidljivem položaju, saj z ene strani nanj pritiskajo reveži, z druge pa industrialci, ki upajo na visoke dobičke zaradi dviga cen koruze na svetovnem trgu.
Calderon je sicer 18. januarja letos s prodajalci tortilj podpisal sporazum za omejitev cen, ki pa ga ti niso spoštovali, saj ni imel nobene zakonske podlage. Za povišanje cen mnogi krivijo povečanje povpraševanja po koruzi v ZDA zaradi proizvodnje okolju prijaznega bio-goriva etanola.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.