
Skupina sedmih industrijsko najbolj razvitih držav in Rusije (G-8) namerava kot nadaljnjo pomoč Afriki to celino v prihodnje usposobiti za lastne mirovne misije. V vnaprej objavljenem osnutku besedila o dosedanjem stanju pomoči, ki jo G-8 nudi Afriki, so ZDA, Francija, Italija, Kanada, Nemčija, Velika Britanija, Japonska in Rusija navedle, da želi G-8 postaviti na noge "vizijo Afrike o mirovni in varnostni infrastrukturi". Ta skupni načrt G-8 in Afrike med drugim predvideva vzpostavitev in urjenje večnacionalnih brigad, ki bodo v pripravljenosti pod mandatom ZN ali Afriške unije.
Te brigade naj bi bile za delovanje pripravljene najkasneje do leta 2010. Načrt sicer predvideva razvoj zmožnosti Afrike za človekoljubno pomoč in obnovo na lastni celini. V ta namen naj bi oblikovali institucije, ki bi na celinski in regionalni ravni s "posredovanjem, opazovanjem in drugimi strategijami" preprečevale konflikte.
Priložnost za spravno srečanje G-8?
Eviansko srečanje in prazovanje 300. obletnice Sankt Peterburga sta priložnost za srečanja državnikov, ki so v času iraške vojne stali na nasprotnih polih, zlasti ameriškega predsednika Georgea Busha in njegovega francoskega kolega Jacquesa Chiraca, pa tudi nemškega kanclerja Gerharda Schröderja.

Da se je pot sprave pravzaprav že začela, sicer kaže soglasno izglasovanje resolucije o odpravi sankcij proti Iraku v varnostnem svetu, pa tudi nedavno srečanje vodij diplomacij ZDA in Francije, Colina Powella in Dominiquea de Villepina v Parizu. Slednji je tedaj zatrdil, da so ameriško-francoski odnosi "odlični", medtem ko je Powell poudaril, da Pariz in Washington delita "iste vrednote", a previdno dodal, da obstajajo med njima tudi napetosti.
Francoski predsednik Jacques Chirac je medtem izrazil zadovoljstvo nad današnjo izmenjavo mnenj med industrijsko najbolj razvitimi državami in Rusijo (G-8) ter državami v razvoju, ki jo je označil kot plodovito pomoč pri odločanju.

Protesti zagovornikov pravičnejše globalizacije tako na francoski kot na švicarski strani
Več tisoč protestnikov proti vrhu G-8 se je zbralo v francoskem kraju Annemasse in v švicarski Ženevi, kjer so pripravili velik protiglobalizacijski pohod. Več sto protestnikov je blokiralo štiri mostove v Ženevi, da bi preprečili prehod delegacije z vrha G-8 iz Ženeve proti Evianu. Policija je proti protestnikom izstrelila solzivec, ko so ti na mostovih zažgali avtomobilske pnevamatike.
Protestni shod v Ženevi se je dopoldan na švicarsko-francoski meji združil s pohodom protestnikov iz Francije. Po različnih podatkih se je protesta oz. "protivrha" na mejnem prehodu Vallard-Thonex udeležilo med 20.000 in 30.000 demonstrantov. Po podatkih organizatorjev pa se je protesta na mejnem prehodu udeležilo skoraj 90.000 ljudi.
V Ženevi je sicer policija zgodaj davi proti kakim 300 v črno oblečenim protestnikom uporabila solzivec in gumijaste naboje, potem ko so ti poskušali izropati neko bencinsko črpalko in policijo obmetavali s kamenjem.

Okoli 1500 kritikov globalizacije se je zbralo v Lausanni, da bi preprečili dostop do hotelov delegacij z vrha G-8. Podobno število protestnikov je zaprlo tudi cesto med francoskima mestoma Annemasse in Thonon. Ulice mesta so izpraznjene, izložbe številnih trgovin v središču pa zaščitene z lesenimi deskam. Mostovi v mestu so odprti le za pešce.
Iz središča mesta je varnostnim silam šele po nekaj urah uspelo razgnati majhne skupine popolnoma zamaskiranih vandalov, ki so postavili cestne blokade in zažigali kontejnerje. V mestu, kjer je nastanjenih več udeležencev srečanja iz držav v razvoju, je več kot 300 zamaskiranih mladoletnikov izropalo neko bencinsko črpalko in skladišče ter policijo obmetavalo s kamenjem. Ta je odgovorila s solzivcem in gumijastimi naboji. Za popoldne napovedan protest v mestu so prepovedali.
Na obrobju Lausanne, kjer so protestniki postavili šotore, pa je policija prijela več oseb, ki so osumljene plenjenja in povzročitve škode. Ob neki blokadi na avtocesti pri kraju Aubonne ob Ženevskem jezeru je eden izmed protestnikov padel z mosta in se pri tem huje poškodoval.

Več sto ženevskih policistov pa je po nočnih izgredih zaprlo poslovno četrt v tem švicarskem mestu. Več kot 300 protestnikov je namreč ponoči uničevalo avtomobilska stekla in proti ženevski mestni hiši metalo molotovke. Po podatkih ženevske policije so razgrajači opustošili več kot deset trgovin, poškodovali več avtomobilov in podtaknili ogenj na eni od bencinskih črpalk.
Današnjih protestov Ženevi naj bi se udeležilo več kot 100.000 ljudi, kaže pa da jih bo verjetno mnogo manj, saj naj bi se jih uro pred začetkom protestnega zbora v središču Ženeve zbralo le nekaj tisoč. Protestniki so nosili transparente, na katerih je med drugim pisalo "Vojna G-8" in "Konec zasedbe Iraka".
Alternativnega vrha je že konec

Dan pred začetkom vrha se je v mestu Annemasse končal tridnevni t. i. alternativni vrh nasprotnikov globalizacije, ki je nekakšna protiutež vrhu G-8. Srečanja se je udeležilo več tisoč protiglobalistov, katerih mnenja se glede vprašanj, kot so okolje, ekonomski razvoj v Afriki ali revščina, sicer močno razlikujejo, enotni pa so si v svojem nasprotovanju skupini G-8.