Med udeleženci iz 40 sindikalnih organizacij iz 21 držav, po ocenah organizatorjev jih je bilo okrog 80.000, so bili tudi slovenski predstavniki, in sicer skupina 150 članov Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).
"S svojo prisotnostjo izražamo solidarnost z evropskimi delavci in sindikati, saj so naše zahteve identične - ko se odloča o prihodnosti Evrope, je treba upoštevati tudi potrebe delavcev," je ob robu protestnega shoda povedal predsednik ZSSS Dušan Semolič. Nanje so evropski sindikati EU opozorili tudi s posebnim pismom, v katerem so med drugim zapisali, da od vrha v Laeknu pričakujejo zagotovitev uravnotežene gospodarske politike, nadaljnji razvoj evropskega socialnega modela in večjo učinkovitost evropskih institucij in odločanja, ki ju mora zagotoviti načrtovana temeljitejša prenova unije.
Takšno stališče so sindikati zastopali tudi na popoldanskem evropskem socialnem vrhu, ki sta ga dan pred vrhom petnajsterice pripravila belgijsko predsedstvo in Evropska komisija skupaj z bodočima španskim in danskim predsedstvom. Na njem so se socialni partnerji - poleg ETUC še Združenje evropskih podjetij (UNICE) - zavzeli, da naj da vrh socialnemu dialogu nov zagon. Predvsem morajo evropske institucije s prenovo unije zagotoviti boljše podlage za konzultacije, so menili socialni partnerji in med drugim še zahtevali, da se jih vključi v priprave bodoče reforme EU in v evropsko upravljanje.