Manifestacija je bila največja opozicijska prireditev, odkar je Berlusconijeva koalicija Hiša svoboščin 13. maja lani prevzel oblast v Italiji. Ljudje so protestirali proti zgrešeni politiki vlade Silvia Berlusconija na področju sodstva, socialne politike, šolstva, zdravstva in varstva okolja.
Po besedah sekretarja največje opozicijske stranke Levih demokratov Piera Fassina se začenja novo obdobje za te stranke, ki si bodo morale znova pridobiti zaupanje večine Italijanov.
Udeleženci manifestacije so prispeli v Rim s tremi posebnimi vlaki, 1300 avtobusi in posebno ladjo s Sardinije. Najprej so se v sprevodu odpravili po mestnih ulicah od glavne železniške postaje do enega največjih rimskih trgov pred cerkvijo svetega Janeza v Lateranu, kjer se je zborovanje končalo z govori voditeljev vseh opozicijskih strank, udeležence pa so pozdravili tudi znani kulturniki, med njimi filmski režiser Roberto Benigni.
Francesco Rutelli, vodja koalicije Oljka, je priznal, da je bila največja napaka opozicije ta, da doslej ni bila dovolj enotna in prodorna. "Odslej bosta naši gesli enotnost in svoboda," je napovedal Rutelli in dodal, da bo le združena opozicija lahko premagala desnico in se vrnila na oblast.
Ena od glavnih tem zborovanja je bil tudi novi zakon o konfliktu interesov, ki je po mnenju opozicije še eden v vrsti zakonov s katerim je Berlusconijeva vlada poskrbela le zase, ne pa za državljane.
Razen rdečih in zelenih zastav oljčne koalicije so protestniki nosili številne transparente z gesli, uperjenimi proti Berlusconiju in njegovi vladi. Poleg manjše zasebne televizijske postaje La7 je proteste v živo prenašala tudi državna televizija RAI, čeprav je njen generalni direktor Cappon najprej to odklonil, češ da nacionalna televizija ne bo prenašala strankarskih prireditev. Opozicija je protestirala in spomnila, da je RAI prenašal tudi nekatera zborovanja Berlusconijeve koalicije. v petek je nato parlamentarni odbor za nadzor javne televizije naložil RAI, naj vendarle poskrbi za prenos.
Silvio Berlusconi pa je o zborovanju, ki se je končalo brez izgredov, dejal, da iz njega vejeta sovraštvo in želja po pouličnem nasilju. Vendar do tega ne bo prišlo, saj, kot je dejal, Italijani dobro ločijo med sovraštvom in ljubeznijo in imajo raje slednjo.