
Organizatorjevim podatkom, združenju protiglobalizacijskih skupin Socialni forum, nasprotujejo podatki policije, ki trdi, da naj bi bilo udeležencev desetkrat manj, novinarji pa so poročali o kakih 50.000 udeležencih. Protest je potekal pod sloganom "Nihče ni nezakonit", protestirali pa so proti "Evropi velikega kapitala" in za "pravice priseljencev brez dokumentov". Protestni shod se je začel pred osrednjo železniško postajo v Sevilli in naj bi vrh dosegel v bližini mosta Barqueta, pod katerim teče reka Guadalquivir. Dogodek so spremljale okrepljene policijske enote.
Na vrhu unije so sicer voditelji petnajsterice med drugim postavili temelje skupni imigracijski in azilni politiki. V tem okviru so se dogovorili za postopno uvajanje usklajenega upravljanja zunanjih meja in za ukrepanje proti posameznim manj razvitim državam, tistim, ki ne bi pristale na sodelovanje v boju proti nezakonitim migracijam.

Več deset protestnikov, predvsem mladih Francozov in Italijanov, pa je že popoldne za "nedoločen čas" vdrlo v mestno cerkev El Salvador v trenutku, ko je tam potekala poročna slovesnost, in se zaprlo v notranje dvorišče. Približno sto njihovih tovarišev pa se je zbralo pred cerkvijo in razpostrlo transparent v francoskem jeziku, s katerim so zahtevali "prost pretok oseb". Kot so v pogovoru z novinarji pojasnili, je cilj demonstracij izraziti solidarnost s približno 450 priseljenci, ki so že od 10. junija v poslopju univerze Pablo Olavide. Priseljenci so v petek in danes celo gladovno stavkali zaradi dovoljenj za bivanje.
Premlatili tudi portugalska poslanca
Španska policija pa je skupini kakih 500 portugalskih državljanov preprečila vstop v državo. Portugalci - po večini gre za člane Stranke levega bloka - so se želeli pridružiti protestom ob v Sevilli. V skupini, ki se je nameravala udeležiti protestov v Sevilli, je bil tudi portugalski poslanec, vodja skrajne levice Francisco Louca. Ta je povedal, da jih je španska policija napadla z gumijevkami, preden jih je odgnala in jim v kraju Vila Verde de Ficalho preprečila prečkanje meje. Kljub zagotovljeni pravici do svobode gibanja in obljubi španskega veleposlanika v Lizboni, jih španske mejne oblasti niso želele spustiti v državo.
Ker je španska policija pretepla tudi dva portugalska poslanca, je med Španijo in Portugalsko prišlo do diplomatskega zapleta. Portugalski predsednik je od španske vlade že zahteval ustrezno pojasnilo.