
Medtem ko so udeleženci svetovnega vrha o trajnostnem razvoju po navedbah uradnikov Združenih narodov že uskladili 95 odstotkov akcijskega načrta, ki naj bi ga predstavniki skoraj 200 držav udeleženk sprejeli ob koncu zasedanja, pa so protiglobalisti, okoljevarstveniki in predstavniki civilne družbe vse bolj dejavni. Prepričani so, da so cilji konference, to je zagotoviti vodo, hrano in zdravstveno oskrbo za najrevnejše ter ob tem zaščititi okolje, zvodeneli, zato so začeli s prvim od dveh napovedanih protestnih pohodov, ki naj bi se jih udeležilo najmanj 20.000 ljudi. Predstavniki civilne družbe so se zbrali na vzporednem forumu. Njihovo sporočilo je, da je trajnostni razvoj možen, a ne za vsako ceno.
Južnoafriške oblasti zaradi protestov niso zaskrbljene

Protesti potekajo pod strogimi varnostnim ukrepi. Sicer pa je približno 400 skupin že ob začetku vrha napovedalo sobotne množične proteste proti revščini, uničevanju okolja in globalizaciji. Južnoafriške varnostne sile so območje okoli prizorišča vrha, kjer naj bi protestniki končali svoj pohod, že zavarovale. Na to območje so pripeljale oklepna vozila in enote policistov, posebej opremljene za ulične spopade z demonstranti.
Konferenca se preveša v sklepni del
Države udeleženke, med njimi tudi Slovenija, pospešeno nadaljujejo s pripravo sklepnih dokumentov. V primerjavi s prejšnjim koncem tedna, ko so se usklajevanja začela, je opazen precejšen napredek, vendar pa so še vedno odprta ravno najtežja vprašanja, med njimi energetika in kmetijstvo. Znova so oživele tudi razprave o nujnosti ratifikacije kjotskega protokola. Namestnik ruskega ministra za gospodarstvo Muhamed Cikanov je v petek v Johannesburgu napovedal, da namerava Rusija ratificirati kjotski protokol kljub morebitnim negativnim finančnim posledicam zaradi neratifikacije sporazuma s strani ZDA.