Tujina

Protestniki: Bush je gospodar vojn

Mainz, 23. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters, S.H.H./T.Č.
Komentarji
0

Bushev obisk v Nemčiji so spremljali protesti, demonstranti pa so ameriškemu predsedniku očitali hujskaštvo in skrunitev okolja.

Nemško javno menje ameriškemu predsedniku sicer ni naklonjeno (Foto: Reuters)
Nemško javno menje ameriškemu predsedniku sicer ni naklonjeno (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ob obisku ameriškega predsednika v Nemčiji so se v središču Mainza zbrali protestniki, ki Bushu očitajo hujskaštvo. Po podatkih policije se je demonstracij udeležilo kakih 10.000 ljudi, medtem ko organizatorji ocenjujejo, da se je v mestu zbralo kakih 15.000 nasprotnikov ameriškega predsednika. Protestniki so Bushu očitali vojno hujskaštvo in skrunitev okolja. Udeleženci demonstracij so svoje nezadovoljstvo s politiko ameriškega predsednika med drugim izrazili s transparenti, na katerih je pisalo "Terorist številka ena", "Irak - novi Vietnam", "Vojni hujskač Bush, izgini", "Ne vojni za lažno svobodo" ter "Gospodar vojn, pojdi domov".

'Pri nas niste dobrodošli!' je bilo geslo nekaj tisoč protestnikov, povečini študentov ter članov mirovnih in okoljevarstvenih skupin, ki so se oboroženi s transparenti in piščalkami zbrali v Mainzu.

Za varnost ob obisku ameriškega predsednika so skrbeli policisti iz vseh nemških zveznih dežel. Varnostne sile so popolnoma zaprle dostop do krajev, kjer se je mudil Bush. Skupini aktivistov Greenpeacea je sicer uspelo, da so se z gumijastim čolnom zapeljali po Renu v zavarovano območje v bližini gradu, kjer sta imela Bush in nemški kancler Gerhard Schröder pogovore. Med drugim so zaradi visokega obiska na letališču v Frankfurtu in okoliških letališčih odpovedali tudi 75 poletov nemške letalske družbe Lufthansa.

Mainz se je tako zaradi Bushevega obiska spremenil v pravo trdnjavo. Središče mesta je bilo zaprto za vse, ki ne živijo v njem, več ur so bile zaprte bližnje avtoceste, na delu reke Ren, ki teče mimo mesta, pa je obstal ladijski promet. Na prisilnem dopustu so bili trgovci, ker so v mestu zaprli vse trgovine, doma pa so ostali tudi zaposleni v bližnji podružnici Opla, saj delavci zaradi poostrenih varnostnih ukrepov niso mogli priti na delo. Nemški kancler Schröder je sodržavljane, ki so po iraški krizi večinoma nenaklonjeni Bushevi politiki, prosil za razumevanje ter dejal, da so v Washingtonu občutljivi, ko gre za varnost.

Bush: Dobri odnosi z Evropo možni, če imamo dobre odnose z Nemčijo

Bush je v Nemčijo pripotoval iz Bruslja, kjer je v ponedeljek začel štiridnevno turnejo po Evropi. Na gradu v Mainzu ga je Schröder sprejel z vojaškimi častmi. Bush in Schröder sta ob tem pozdravila deset poveljnikov nemške in ameriške vojske, ki so bili dejavni v Afganistanu.

Ameriški predsednik Bush in nemški kancler Schröder sta poskusila zgladiti razlike (Foto: Reuters)
Ameriški predsednik Bush in nemški kancler Schröder sta poskusila zgladiti razlike (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Po besedah Schröderja je Nemčija pripravljena dodatno okrepiti svojo pomoč pri obnovi Iraka, kamor spada tudi podpora pri vzpostavitvi demokratičnih institucij. Kot je dejal kancler, je stabilizacija Iraka skupen interes Berlina in Washingtona.

"Dobri odnosi z Evropo so možni le, če imamo dobre odnose tudi z Nemčijo," je po srečanju s Schröderjem na gradu v Mainzu poudaril Bush. Pretekla razhajanja z ZDA glede Iraka sedaj dokončno spadajo v preteklost, je zatrdil tudi Schröder. Ameriški predsednik je Evropo označil za "najtesnejšo zaveznico ZDA". Ob tem je pohvalil Nemčijo za njen "pomemben prispevek" v Iraku, predvsem njeno pripravljenost za odpis dela iraškega dolga in za pomoč pri urjenju iraških varnostnih sil. "Cenim vaše prijazne besede glede Iraka in izraženo potrebo po tem, da pustimo pretekla razhajanja za nami in se osredotočimo na ljudi v tej državi," je dejal Bush.

Po besedah Schröderja je Nemčija pripravljena dodatno okrepiti svojo pomoč pri obnovi Iraka, kamor spada tudi podpora pri vzpostavitvi demokratičnih institucij. Kot je dejal nemški kancler, je stabilizacija Iraka skupen interes Berlina in Washingtona. Obenem je poudaril, da se ima Nemčija za "enakovrednega partnerja" ZDA. "Tesno sodelujemo pri soočanju z velikimi mednarodnimi izzivi," je dejal. Pri tem je kot primer naštel skupen boj proti terorizmu, širitvi orožja za množično uničevanje ter virusu HIV.

'Nočemo skrivati, da so bile naše ocene v preteklosti različne, vendar je to preteklost. Zdaj je naš skupni interes imeti stabilen in demokratičen Irak,' je dejal nemški kancler.

Bush: Iran ni Irak

Glede Irana je Bush poudaril, da je nujno, da svetovni voditelji govorijo enotno. "Skupaj bomo delovali, da bi prepričali mule, da se morajo odpovedati svojim jedrskim ambicijam," je dejal. Dodal je, da so se diplomatske aktivnosti v tej smeri "šele začele", vendar pa ni izključil drugih možnosti. "Vse možnosti so odprte. A Iran ni Irak," je pojasnil. Schröder je izrazil "veselje, da ZDA podpirajo" diplomatska prizadevanja Nemčije, Francije in Velike Britanije glede iranskega jedrskega programa. "Med Evropejci in Američani obstajajo skupni cilji," je dejal. "Potrebne so aktivnosti z obeh strani," je dodal.

Voditelja sta govorila tudi o položaju na Bližnjem vzhodu. Schröder je ocenil, da obstajajo obetavni znaki za mir na tem območju, vendar pa to po njegovem mnenju ne bo mogoče doseči brez pomoči ZDA. "Zelo sem zadovoljen z velikimi prizadevanji Busha na Bližnjem vzhodu," je dejal.

George Bush je po srečanju z nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem poudaril pomen dobrih odnosov med ZDA in Nemčijo (Foto: Reuters)
George Bush je po srečanju z nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem poudaril pomen dobrih odnosov med ZDA in Nemčijo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Francoski predsednik Jacques Chirac je ponovno pozval Sirijo, naj umakne svoje vojake iz Libanona. Chirac je še dejal, da so lahko načrtovane volitve v Libanonu kredibilne le, če bo Sirija spoštovala resolucijo Združenih narodov in iz Libanona umaknila več kot 14.000 svojih vojakov.

Bush je ob tej priložnosti ponovil, da bi Sirija morala umakniti svojo vojsko in "tajne službe" iz Libanona. "Bomo videli, kako se bo Sirija odzvala, nato pa bomo sprožili nove razprave glede vnovične sprožitve tega vprašanja v Združenih narodih," je pojasnil.

Za čisto okolje

Po srečanju sta Bush in Schröder v skupni izjavi obljubila skupna prizadevanja za zmanjšanje onesnaževanja okolja. Obenem sta poudarila, da morajo vsi takšni ukrepi "podpirati gospodarsko rast". V izjavi sta med drugim obljubila sodelovanje z državami v razvoju za vzpostavitev "čistejših" energetskih virov, prizadevanja za bolj učinkovito porabo energije, posodobitev domačih energetskih virov, poskuse za razvoj okolju prijaznejših energetskih sistemov ter krepitev sodelovanja pri izrabi obnovljivih energetskih virov, kot so biomasa, veter in sončna energija.

Zahvala vojakom

Ob zaključku obiska v Nemčiji je Bush skupaj s soprogo Lauro obiskal ameriško vojaško oporišče v Erbenheimu blizu Wiesbadna in se zahvalil vojakom prve tankovske divizije, ki so se izkazali v vojni v Iraku. "Trpečemu ljudstvu ste prinesli svobodo in upanje," je dejal ameriški predsednik, ki je vojake označil za "novo generacijo vojakov".

Bush v Bratislavi

Bush je že prispel v slovaško prestolnico Bratislava, kjer se bo v četrtek na ameriško-ruskem vrhu sestal z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom. Ob visokih varnostnih ukrepih sta Busha in njegovo ženo Lauro na bratislavskem letališču sprejela slovaški predsednik Ivan Gašparovič in premier Mikulaš Dzurinda, po pregledu častne straže in igranju obeh himn pa je ameriškega visokega gosta pozdravil še par oblečen v slovaško narodno nošo ter mu ponudil kruh in sol, tradicionalno slovaško dobrodošlico.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10