V napadu z granato na protivladne protestnike, ki že več mesecev okupirajo urad tajskega premierja v Bangkoku, je bilo danes ranjenih najmanj 46 ljudi, je sporočila policija. Eksplozija je odjeknila poleg odra, ki so ga pred uradom premierja postavili protestniki.
Današnja eksplozija je zadnja v vrsti eksplozij pred vladnim poslopjem, kjer že od avgusta taborijo privrženci Ljudskega zavezništva za demokracijo (PAD), ki zahteva odstop premierja Somčaija Vongsavata. Minuli teden sta bila v eksploziji granate ubita dva človeka.
Politična kriza se zaostruje
Nasprotniki vlade sicer še vedno zasedajo letališče Suvarnabhumi v Bangkoku, tja pa prihajajo vedno novi protestniki. Okoli sto policistov, ki so poskušali to preprečiti, je moralo zbežati pred razjarjeno množico.
Protestniki nadzirajo tudi glavno cesto, ki vodi do letališča. Tam so postavili nadzorne točke, vsakega prišleka pa skrbno pregledajo. Orožje ni dovoljeno, zato pa so zaželeni rumeni šali. Rumena je namreč barva tajskega kralja, ki je med ljudmi zelo priljubljen. Protestniki trdijo, da se borijo tudi zanj, saj naj bi leta 2006 odstavljeni premier Taksin Šinavatra skoval zaroto, kako monarhijo spremeniti v republiko. Zdajšnji premier Somčai Vongsavat je njegov svak.
Protestniki so danes z nadzorne točke pregnali policiste. Približno 150 policistov na nadzorni točki je poskakalo v svoja vozila in se hitro odpeljalo, ko so videli, da se jim približuje skupina nekaj sto protestnikov.
Nekateri protestniki, ki so napadli nadzorno točko, so bili oboroženi s pištolami, številni pa so imeli kovinske palice, s katerimi so udrihali po policijskih vozilih in razbijali stekla. Ko so policisti pobegnili, so protestniki pobrali njihovo opremo, ki so jo pustili tam, in zasedli nadzorno točko.
Kljub opozorilom vztrajajo
Policija je sicer ponoči protestnike uradno pozvala, naj zapustijo letališči, v nasprotnem primeru jim grozi nasilna izselitev. Ko so se med protestniki razširile govorice, da bo policija posredovala, so se umaknili v notranjost letališke zgradbe. Vzpostavili so celo zasilno ambulanto, kjer bi oskrbeli morebitne ranjence, če bi izbruhnili spopadi s policijo. Pripravili so si tudi zaloge vode in hrane. "Če moramo umreti danes, sem pripravljen umreti. To je boj za dostojanstvo," je dejal Sondhi Limthongkul, ustanovitelj Zavezništva za demokracijo, ki organizira protivladne proteste. Poudaril je, da se kljub premierjevi osebni prošnji ne namerava pogajati. Somčai je medtem danes spet pozval k pogajanjem in ponovil, da ne bo odstopil. Opozoril je, da Tajska zaradi blokade letališč tvega mednarodno osamitev. "Obleganje letališč je izjemno nevarno. Druge države bodo zaradi tega izgubile zaupanje v Tajsko. Njihova letala ne bodo več letela sem, svojim državljanom pa ne bodo pustili potovati," je izjavil za novinarje.
Premierja je k razpustitvi parlamenta in razpisu predčasnih volitev pozval tudi vojaški general, ki ima v državi veliko moč in ugled. Nasprotni strani pa je predlagal, naj konča proteste. Naletel je na gluha ušesa. Vojska je sicer sporočila, da krize ne namerava končati z državnim udarom.
Na tisoče turistov na prisilno podaljšanem dopustu
Zasedba letališča pomeni hud udarec za tajsko turistično industrijo, eno najpomembnejših panog v državi. Po nekaterih ocenah jo to vsak dan stane sedem milijonov dolarjev. Koliko ljudi ne more zapustiti Bangkoka, ni znano, ocene se gibljejo od 30 do 60 tisoč. Letalske družbe so sicer v petek začele vzletati iz vojaške baze 150 kilometrov iz Bangkoka, vendar pa zmede s tem niso odpravili.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.