Državljani Hrvaške naj bi na referendumu odločali o tem, ali so za to, da se spor o meji s Slovenijo ureja izključno na katerem izmed pristojnih rednih mednarodnih sodišč. Pobudniki referenduma morajo v zakonskem roku 15 dni zbrati pol milijona podpisov volivcev, da bi vlada referendum tudi razpisala.
Predstavniki inicitive Morje je kopno so sporočili, da bodo danes v Splitu zbrali 10 odstotkov podpisov za razpis referenduma. V zadnjih štirih dnevih so zbrali že okoli 14.500 podpisov. Trdijo, da bodo še naprej zbirali podpise zoper ta sramotni sporazum, ki je plod izsiljevanja in teritorialnih zahtev s strani Slovenije.
Sama ratifikacija sporazuma po njihovem mnenju ne bo vplivala na samo peticijo za razpis referenduma. Poudarjajo še, da so odtujene politične elite, ki jih vodi politična in partijska miselnost, prekršile demokratične pravice in pravni red v republiki Hrvaški. Po njihovem mnenju je vse odvisno od ljudstva, ki naj izvede to peticijo in na ta način izniči sramotno ratifikacijo sporazuma, so še sporočili iz iniciative Morje je kopno.
Kot je znano, je hrvaški sabor z dvotretjinsko večino sprejel arbitražni sporazum o načinu reševanja spora o meji s Slovenijo. Za sporazum je glasovalo 129 poslancev, nasprotovalo pa mu je šest poslancev. Sporazumu so v razpravi odkrito nasprotovali poslanci Hrvaške demokratske zveze Slavonije in Baranje (HDSSB) in Istrske demokratske skupščine (IDS).
Na koncu sta proti sporazumu glasovala tudi dva socialdemokrata, Ivica Pančić in Ivo Josipović, ki je sicer predsedniški kandidat SDP na prihodnjih predsedniških volitvah, ter poslanec Hrvaške stranke upokojencev (HSU) Silvano Hrelja in neodvisni poslanec Dragutin Lesar.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.