Tujina

Proti umiku iz Gaze

Jeruzalem, Gaza, 25. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Nasprotniki izraelskega umika z območja Gaze so v protest proti Šaronovemu načrtu sklenili 90 km dolgo človeško verigo.

90 kilometrov dolga človeška veriga  (Foto: Reuters)
90 kilometrov dolga človeška veriga (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Več tisoč Izraelcev, ki nasprotujejo načrtu izraelskega premiera Ariela Šarona o izraelskem umiku z območja Gaze, se je popoldne začelo povezovati v človeško verigo, ki se je ob 18. uri po srednjeevropskem času sklenila od Zidu objokovanja v Jeruzalemu do severa območja Gaze. V 90 kilometrov dolgi verigi naj bi po pričakovanjih organizatorjev sodelovalo kakih 150.000 Izraelcev, po navedbah izraelskih medijev pa se je prireditve udeležilo okoli 70.000 ljudi. Vsi udeleženci žive verige so se prijeli za roke in zapeli izraelsko himno.

Tisti demonstranti, ki so se zbirali v Jeruzalemu, so med drugim zažigali izraelske zastave, nosili transparente proti umiku iz Gaze ter vzklikali gesla proti umiku. Številni so nosili oranžne čepice in majice s sloganom Sem člen verige, ki so že postale simbol boja kakih 8000 judovskih naseljencev za obstanek na območju Gaze.

Predstavniki judovskih naseljencev na območju Gaze so pozvali Izraelce, naj se množično udeležijo današnjega protesta, s katerim želijo na miren način izraziti svoje nasprotovanju načrtu izraelskega umika, ki po njihovem mnenju predstavlja "načrt uničenja naselij". Šaronov načrt med drugim predvideva izraelski umik z območja Gaze do jeseni 2005 in izpraznitev 21 naselbin, kjer živi približno 8000 judovskih naseljencev.

Za varnost ob današnjih demonstracijah skrbi več tisoč policistov in še kakih 1000 varnostnikov. Prireditelji so za organizacijo današnje žive verige potrebovali več mesecev priprav. Med drugim so priskrbeli skoraj 900 avtobusov, ki so člene verige pripeljali na mesta, kjer so se postavili. Ljudje, ki so se želeli udeležiti današnje verige, so se med drugim lahko prijavili prek svetovnega spleta, nadaljnja navodila kam in kdaj naj se postavijo, pa so dobili po elektronski pošti.

Palestinski napad na judovsko naselbino

Palestinci so danes izstrelili več raket na judovsko naselbino Neve Dekalim na jugu območja Gaze, pri čemer je bilo po navedbah reševalcev ranjenih pet Izraelcev. Ranjene so prepeljali v bližnjo bolnišnico. Neve Dekalim je največja judovska naselbina na območju Gaze in je pogosta tarča palestinskih napadov. Do napada je prišlo v času oblikovanja človeške verige od Zidu objokovanja v Jeruzalemu do severa območja Gaze.

Na Zahodnem bregu ubitih šest Palestincev

Judovski naseljenci močno nasprotujejo umiku iz Gaze in rušenju njihovih naselij (Foto: Reuters)
Judovski naseljenci močno nasprotujejo umiku iz Gaze in rušenju njihovih naselij (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V spopadu med izraelskimi silami in Palestinci v mestu Tulkarem na Zahodnem bregu je bilo ubitih šest oboroženih Palestincev. Po poročanju palestinskega radia so bili ubiti Palestinci pripadniki oboroženega krila palestinskega gibanja Fatah, Brigad mučenikov Al Akse. Gre za najbolj krvavi spopad na območju v zadnjem mesecu dni.

Po navedbah palestinskih virov so izraelski vojaki z vozili vdrli v Tulkarem in se tam spopadli s Palestinci. Kot so potrdili palestinski bolnišnični viri, je bilo v spopadu ubitih šest Palestincev, med njimi 18-letni mimoidoči in dva pripadnika Brigad mučenikov Al Akse.

Napad na begunsko taborišče

Izraelske enote so napadle tudi begunsko taborišče na Zahodnem bregu in streljale na nekaj sto mladih Palestincev, ki so izraelske vojake obmetavali s kamenjem. Poročil o morebitnih žrtvah ni, izraelska vojska pa napada še ni komentirala. Po poročilih tujih agencij naj bi šlo za povračilni napad zaradi napada Palestincev na nekega Izraelca, ki so ga napadli Palestinci, potem ko je zašel v begunsko taborišče.

Tempeljski grič tarča judovskih teroristov?

Tempeljski grič je točka, kjer se neposredno srečujeta judovska vera in islam. Nasliki: Pogled na Tempeljski grič z Oljske gore (Foto: Reuters)
Tempeljski grič je točka, kjer se neposredno srečujeta judovska vera in islam. Nasliki: Pogled na Tempeljski grič z Oljske gore (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Izraelski minister za varnost Tzahi Hanegbi je opozoril, da izraelski skrajni desničarji, ki nasprotujejo umiku Izraela z območja Gaze in dela Zahodnega brega, morda načrtujejo napad na mošejo Al Aksa v Jeruzalemu, tretje najpomembnejše muslimansko sveto mesto.

Zid objokovanja ob vznožju Tempeljskega griča, ostanek starega templja, je najsvetejše judovsko mesto.
Zid objokovanja ob vznožju Tempeljskega griča, ostanek starega templja, je najsvetejše judovsko mesto. FOTO: Reuters

O konkretnih načrtih oziroma grožnjah izraelske varnostne sile sicer zaenkrat nimajo podatkov. "Menimo, da se je raven grožnje za Tempeljski grič – v smislu napada skrajnih judovskih fanatikov z namenom prerazdeliti karte in biti katalizator za spremembo celotnega političnega procesa - v zadnjih mesecih ali tednih povečala bolj kot kadarkoli v preteklosti," je za izraelsko televizijo Channel Two povedal Hanegbi. "Obstajajo indici, da gre za načrt, ki v ozadju nima filozofije. Obstaja nevarnost, da bi ekstremisti uporabili močne eksplozive, v upanju, da bodo sprožili verižno reakcijo, ki bi pomenila konec mirovnega procesa," je še dejal Hanegbi.

Mošeja Al Aksa stoji na Tempeljskem griču, ki je najbolj sveto mesto za jude, saj je na njem nekoč stal sedaj porušen biblijski tempelj. Nekateri judje celo verjamejo, da bi porušenje mošeje Al Aksa in obnova porušenega templja povzročila prihod odrešenika.

Policija in varnostna služba Shin Bet preučujeta več možnih scenarijev terorističnih napadov na jeruzalemsko staro mesto oziroma pomembnejše lokacije (predvsem z verskega stališča) v njem in v bližnji okolici. Tako preučujejo možnost napada z letalom brez pilota, napolnjenim z eksplozivom ali samomorilskega napada z manjšim letalom med muslimanskim verskim obredom.

Med ostalimi različicami so tudi poskusi umora na visoke muslimanske verske voditelje s Tempeljskega griča.

Kraji na območju Gaze so večinoma opustošeni zaradi pogostih akcij izraelske vojske (Foto:Reuters)
Kraji na območju Gaze so večinoma opustošeni zaradi pogostih akcij izraelske vojske (Foto:Reuters) FOTO: Reuters

Varnostne sile tudi menijo, da so teroristi pravi scenarij že izbrali, čeprav po njem izveden napad sami mošeji Al Aksi ne bi škodil. Cilj napada na Tempeljski grič je samo provokacija, ki bi sprožila novo nasilje na zasedenih ozemljih.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12