Tujina

Protivladne demonstracije v Zagrebu

Zagreb, 21. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Trgu bana Jelačića se je včeraj zbralo več deset tisoč ljudi, ki so na pobudo Štaba za obrambo dostojanstva domovinske vojne ob podpori desnih političnih strank in stranke Hrvaške demokratske skupnosti protestirali proti vladi premiera Ivice Račana.

"Protest Ponižanih, prevaranih in podjarmljenih – kot so ga poimenovali – je organiziralo Združenje vojnih invalidov in Štab za zaščito dostojanstva domovinske vojne. Med drugim so hrvaško oblast obtožili, da je sklenila s Slovenijo izdajalski in razsipen sporazum o meji, saj ji je podarila del hrvaškega ozemlja," je poročala naša zagrebška dopisnica. Upokojeni generali in predstavniki veteranskih združenj so v svojih govorih hrvaške oblasti obtožili izdaje, diktature in neostalinizma. Po njihovem mnenju vlada Hrvaško potiska nazaj na Balkan in zanemarja nacionalne interese države.

Protivladne demonstracije v Zagrebu
Protivladne demonstracije v Zagrebu FOTO: Reuters

Triurne demonstracije so minile brez incidentov, na njih pa se je po ocenah hrvaških medijev zbralo od 20.000 do 30.000 ljudi. Organizatorji menijo, da je bilo protestnikov znatno več, uradnih ocen hrvaškega notranjega ministrstva pa še ni. Demonstranti so hrvaškemu predsedniku Stipetu Mesiću vzklikali "cigane, cigane", vladi pa "rdeča banda in komunisti", ter zahtevali razpis predčasnih volitev. Mesić pa je dejal, da demonstracije očitno niso uspele, ker so organizatorji napovedovali, da bo v Zagreb prišlo približno pol milijona ljudi.

Na zadnjih demonstracijah, ki jih je Štab za obrambo dostojanstva domovinske vojne februarja pripravil v Splitu, je sodelovalo približno 150.000 ljudi. Takrat so zahtevali amnestijo za generala Mirka Norca, ki mu na Reki trenutno sodijo za uboje srbskih civilistov na območju Gospiča v letu 1991. Organizatorji protestov so v soboto od hrvaške vlade zahtevali umik tiralice za generalom Antejem Gotovino, ki je na begu že od julija letos, ko je haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine za nekdanjo Jugoslavijo proti njemu vložilo obtožnico za zločine proti srbskim civilistom v vojaških akcijah Nevihta in Blisk.

Protestniki od Račana zahtevajo referendum
Protestniki od Račana zahtevajo referendum FOTO: Reuters

Od vlade zahtevajo tudi razpis referenduma, na katerem bi odločali, ali haaško sodišče lahko kaznuje vojake in poveljnike, ki so osvobodili Hrvaško v domovinski vojni, umik zakona, ki zmanjšuje pravice vojnih veteranov in odstop o namere po odpuščanju presežka zaposlenih v policiji in vojski. Če vlada na te zahteve ne odgovori do 27. oktobra, si štab "pridržuje pravico uporabe vseh metod državljanske nepokorščine", je dejal predsednik štaba Mirko Čondić.

Socialdemokrati, največja stranka hrvaške vladajoče koalicije, je sporočila, da ne podpira današnjih demonstracij, ker predstavljajo poziv k neredu in poskus rušenja demokratično izbranih oblasti. Hrvaški predsednik Mesić pa je že sinoči izjavil, da so protesti v vseh demokratičnih družbah dovoljene, ni pa dovoljeno pozivati k nasilnemu rušenju oblasti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.