Tujina

Prvi japonski vojaki v Iraku

Kuvajt/Bagdad/Berlin, 19. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Japonski vojaki so v Iraku pričeli s prvo misijo po drugi svetovni vojni. Iračani pa nadaljujejo s protesti.

Po mesecih zavlačevanja je vlada premiera Džuničira Koizumija v začetku decembra končno odobrila odhod japonskih vojakov, ki pa naj bi skrbeli predvsem za humanitarne naloge. Bodo sicer oboroženi, vendar le za samoobrambo in ne bodo sodelovali v bojnih nalogah.

Predhodnica kakih 30 japonskih vojakov se je iz Kuvajta, kamor so prispeli v soboto, odpravila proti kraju Samava na jugu Iraka, kjer bodo znotraj ameriškega oporišča pripravili vse potrebno za prihod japonske misije 1000 vojakov.

Japonski humanitarni kontingent v Iraku naj bi se popolnil do marca, skrbel pa naj bi predvsem za prečiščevanje vode, izgradnjo šol in zagotavljanje medicinske oskrbe na jugu Iraka.

Japonska ustava namreč državi prepoveduje sodelovanje v operacijah za zagotavljanje kolektivne varnosti, zato je japonski parlament za omenjeno odpravo sprejel poseben zakon, ki med drugim izrecno prepoveduje namestitev sil na območjih, kjer potekajo boji. Japonski vojaki naj v Iraku ne bi ostali dlje kot do konca leta 2004.

Japonski vojaki se bodo izogibali vojaškim misijam (Foto: Reuters)
Japonski vojaki se bodo izogibali vojaškim misijam (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Nemški strokovnjaki pa bodo marca v Združenih arabskih emiratih začeli uriti iraške policiste. Prva skupina bo štela 154 iraških policistov.

Nemški kancler Gerhard Schröder, ki je močno zavračal vojno v Iraku, je ponudbo za urjenje iraških policistov predlagal lani pred srečanjem z ameriškim predsednikom v New Yorku.

Na protestu v Bagdadu več kot 100.000 ljudi

Iračani se ne strinjajo z načrtom o prenosu suverenosti na Iračane, sprejetim 15. novembra lani. Nasprotujejo oblikovanju prehodne iraške vlade do konca junija, ker te ne bi neposredno izvolilo ljudstvo, in se zavzemajo, da bi najprej pripravili splošne volitve. Po načrtih ZDA pa naj volitev ne bi izvedli pred koncem leta 2005.

Protesti šiitov proti ameriškim načrtom glede prihodnosti Iraka postajajo vse glasnejši. V središču Bagdada se je danes zbralo več kot 100.000 šiitskih protestnikov, ki zahtevajo izvedbo splošnih volitev še v letošnjem letu. "Te demonstracije so sporočilo Ameriki, da želimo volitve," je izjavil eden šiitskih voditeljev, 60-letni Naim Al Sadi.

Mnogi protestniki so se držali za roke, drugi so nosili portrete glavnega šiitskega voditelja al-Sistanija in napise z zahtevami po neposrednih volitvah. Že minuli teden se je na ulicah Basre na jugu Iraka zbralo na desettisoče šiitov in tako izkazalo podporo zahtevam al-Sistanija.

Ljudi so k protestu, ki je potekal brez incidentov, pozvali najvišji šiitski verski predstavniki na čelu z velikim ajatolo Alijem al-Sistanijem.

Iračani pričakujejo čimprejšnje neposredne volitve
Iračani pričakujejo čimprejšnje neposredne volitve FOTO: Reuters

Novi incidenti

Ameriška vojska je v iraški prestolnici po poročanju televizije Al Džazira ubila Sirca in dva Jemenca. Američani so nameravali preiskati njihovo hišo, ti pa so jih poskušali pregnati s streli.

V Tikritu, 175 kilometrov severno od Bagdada, pa je ameriška vojska v zadnjih 24 urah aretirala 35 Iračanov in zasegla več kosov orožja.

Po najnovejših podatkih je bilo v nedeljskem samomorilskem napadu v Bagdadu ubitih 24 ljudi, okrog 120 pa ranjenih. Še en ranjen ameriški vojak pa je umrl za posledicami petkovega bombnega napada v iraškem mestu Samara, 100 kilometrov severno od Bagdada.

Ob vhodu v poslopje, kjer se nahaja sedež ameriške uprave v Bagdadu, je v nedeljo dopoldne samomorilski napadalec sprožil 450 kilogramov eksploziva, naloženega v manjšem tovornjaku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10