Shenzou 5 je v vesolje poletel iz izstrelišča Jiuquan v puščavi Gobi. Vesoljska ladja je sicer že 10 minut po izstrelitvi dosegla načrtovani obhodni tir, tajkonavt pa je po pol ure dejal, da se počuti dobro in da je njegovo stanje normalno. Po poročanju agencije Xinhua ima s sabo bogato izbiro kitajske hrane, najprej pa si je postregel s piščancem, rižem in datlji.
Ladja naj bi na višini 343 kilometre 14-krat obkrožila Zemljo, kar naj bi trajalo približno 21 ur, nato pa naj bi pristala na neki ravnini v Notranji Mongoliji, so navedli strokovnjaki, ki delajo pri projektu.
Izstrelitev si je iz kontrolnega centra ogledal tudi kitajski predsednik Hu Jintao, ki je menil, da gre za "zgodovinski korak" in "mejnik na poti kitajskega naroda k velesili na področju znanosti in tehnike". zstrelitve ni spremljal Hujev predhodnik in vodja vojaške komisije Jiang Zemin, ki je kot vrhovni poveljnik kitajskih oboroženih sil glavni odgovorni za kitajski vesoljski program.
Kitajska je v preteklosti v vesolje poslala štiri ladje Shenzou brez posadke, načrtujejo pa nove polete v vesolje, do leta 2010 naj bi tudi zgradili vesoljsko postajo, v dveh letih izvedli izstrelitev vesoljskega teleskopa, v treh letih pa pristanek ladje brez posadke na Luni.
Kitajski dosežek pozdravili tudi ESA in NASA
"Ta misija bi lahko bila začetek nove dobe tesnejšega mednarodnega sodelovanja v vesolju," je menil generalni direktor ESA Jean-Jacques Dordain. Pojasnil je, da obstajajo stiki med ESA in Kitajsko že od leta 1980.
Ameriška vesoljska agencija (NASA) je v sporočilu za javnost pojasnila, da je ta izstrelitev "pomemben dosežek v zgodovini človeškega raziskovanja", in Kitajski zaželela veliko uspehov pri nadaljevanju vesoljskega programa.