Tujina

Prvi ujeti talibani že na Kubi

Washington/Kabul, 11. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V ameriško oporišče Guantanamo na Kubi je prispelo prvih 20 ujetih talibanskih borcev in pripadnikov teroristične mreže Al Kaida.

Ujetnike so s kandaharskega letališča začeli premeščati v četrtek, na Kubo pa so prispeli po 20-urnem poletu z vmesnim pristankom.

Premestitev zapornikov poteka pod izredno strogimi varnostnimi ukrepi
Premestitev zapornikov poteka pod izredno strogimi varnostnimi ukrepi FOTO: Reuters

Kot je sporočil ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld, celotna premestitev zapornikov na Kubo sicer poteka pod izredno strogimi varnostnimi ukrepi. Varnostne ukrepe so poostrili tudi ob oporišču Guantanamo, kjer je Kuba namestila več svojih vojakov kot običajno. Protitalibanske enote ameriškim silam vztrajno predajajo zajete borce Al Kaide, precej so jih predale tudi pakistanske enote, ki so borce zajele ob meji z Afganistanom. V oporišču Guantanamo Bay je trenutno prostora za 100 ujetnikov, kmalu pa bi se lahko v njem znašlo kar 220 oseb.

gradnja campa Xray
gradnja campa Xray FOTO: Reuters

Zgradba, ki jo šele gradijo, pa bo lahko sprejela do 2000 ujetnikov. Ameriške sile v Kandaharju, Bagramu in Mazar-i-Šarifu ter na vojni ladji v Omanskem morju zadržujejo 370 talibanskih borcev ali pripadnikov Al Kaide. Kot je v Ženevi povedala tiskovna predstavnica Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) Macarena Aguilar, bodo predstavniki organizacije lahko obiskali ujetnike in se z njimi ločeno sestali.

Ameriška letala so sicer v noči na petek in davi nadaljevala bombardiranje kraja Zavar z okolico v vzhodnoafganistanski provinci Host. Na tem območju se nahajajo tri nekdanja oporišča mudžahidov, v katerih pa naj bi se po ocenah ZDA utrdili pripadniki Al Kaide. Zaradi napadov so domove zapustili številni Pakistanci, ki živijo ob meji z Afganistanom, poroča afganistanska tiskovna agencija AIP.

Napad na ameriške marince v Kandaharju

napad na ameriške marince
napad na ameriške marince FOTO: Reuters

Ameriški marinci so v petek sporočili, da so bili v četrtek tarča napada v Kandaharju, in sicer kmalu po odhodu letala s prvimi 20 ujetniki, pripadniki talibanskih milic ali Al Kaide, na Kubo. Po trditvah ameriških marincev, ki so nameščeni na letališču v Kandaharju na jugu Afganistana, v tem delu države še obstajajo nekatera območja odpora. Marince so namreč v četrtek zvečer napadle "neznane sile", je povedal kapetan ameriške vojske Dan Greenwood. Po njegovih besedah sta se strani obstreljevali kakih 40 minut, pri čemer pa ni bilo žrtev. Streljanje se je začelo nekaj minut potem, ko je z letališča vzletelo transportno letalo C-17 z 20 talibanskimi ujetniki na krovu, namenjeno v ameriško oporišče Guantanamo na Kubi.

Tiskovni predstavnik mednarodne protiteroristične koalicije, ki jo vodijo ZDA, Kenton Keith pa je medtem sporočil, da dogovori med omenjeno koalicijo in Islamabadom tujim silam v Afganistanu ne dovoljujejo, da bi pobegle talibanske borce ali pripadnike teroristične mreže Al Kaida zasledovali v Pakistanu. Keith je s tem zanikal izjavo ameriškega generala za operacije v Afganistanu Tommyja Franksa, ki je pred dnevi dejal, da je Islamabad ameriškim vojakom dovolil, da pobegle talibane in borce Al Kaide zasledujejo na pakistanskih tleh. Franksovo izjavo so že pred tem zanikali visoki pakistanski predstavniki. Keith je sicer v Islamabadu poudaril, da se bo sodelovanje med koalicijskimi silami in Pakistanom nadaljevalo.

Iz Kabula je v zadnjih treh dneh odšlo od 5000 do 6000 pripadnikov sil Severnega zavezništva, je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP povedal predstavnik afganistanskega notranjega ministrstva, general Din Mohamed Džurhat. Afganistansko notranje ministrstvo je dalo Severnemu zavezništvu tri dni časa, da umakne svoje sile iz Kabula, da bi se lahko v mestu namestili pripadniki Mednarodnih sil za podporo varnosti v Afganistanu (ISAF). Po navedbah generala Džurhata bo v mestu sicer ostalo od 5000 do 6000 pripadnikov Severnega zavezništva, ki se bodo pridružili policiji ali vojski. Sile ISAF bodo prehodni afganistanski vladi v obdobju šestih mesecev pomagale vzdrževati varnost na območju Kabula in okolice. VS ZN je mandat silam ISAF podelil 20. decembra lani, nameščanje glavnine sil pa se je začelo 2. januarja.

Prispela predhodnica sil ISAF

Prihod nemških, avstrijskih in nizozemskih vojakov v Afganistan
Prihod nemških, avstrijskih in nizozemskih vojakov v Afganistan FOTO: Reuters

Z dvodnevno zamudo je davi na letališču Bagram pri Kabulu pristala nemško-nizozemska predhodnica sil ISAF. 70 nemških in 30 nizozemskih vojakov bo na začetku ostalo na letališču in bodo pomagali pri izkrcanju vojakov, ki jim bodo sledili. V četrtek zvečer je v Afganistan prispelo tudi 80 francoskih vojakov, večinoma pripadnikov 21. regimenta mornariške pehote. Predstavniki 17 držav, ki bodo sodelovali v ISAF, so sicer v četrtek zvečer v Londonu podpisali dogovor o skupni operaciji. Po navedbah britanskega obrambnega ministrstva bodo ISAF z izjemo Nove Zelandije sestavljali vojaki iz evropskih držav. ISAF, v okviru katerih bo skupno okoli 5000 vojakov, bo prve tri mesece vodila Velika Britanija.

State Department je medtem potrdil, da bo Afganistan prihodnji teden v okviru turneje po Aziji prvič obiskal ameriški državni sekretar Donald Rumsfeld. Powell bo sicer obiskal še Indijo, Pakistan in Japonsko, z obiskom v Afganistanu pa naj bi Powell izrazil podporo tamkajšnji prehodni vladi. Zadnji ameriški državni sekretar, ki je obiskal Afganistan, je bil sredi 70. let Henry Kissinger.

O razmerah v Afganistanu se je z nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem v Berlinu pogovarjal visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. Kot je dejal, se v Berlinu ni pogovarjal o razširitvi vojaške operacije izven meja Afganistana. Sedaj je potrebno stabilizirati razmere v Afganistanu, je poudaril visoki predstavnik EU, ki je sicer s Schröderjem pretresal tudi razmere na Bližnjem vzhodu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10