Tujina

Prvi zapleti v novi državi

Beograd, 03. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Enodomni parlament državne skupnosti Srbije in Črne gore (SČG) je na ustanovni seji danes z večino glasov izvolil Dragoljuba Mičunovića za predsednika prvega skupščinskega sklica. Za Mičunovića je glasovalo 75 od skupno 126 poslancev.

Glasovanje
Glasovanje FOTO: POP TV

Iz srbske kvote enaindevetdesetih poslancev jih je za Mičunovića glasovalo 47, iz črnogorske kvote petintridesetih poslancev pa 28.

Dragoljub Mičunović (1930), ki je bil predsednik spodnjega doma sedaj že nekdanje skupščine prav tako nekdanje Zvezne republike Jugoslavije (ZRJ), je veljal za prvaka opozicijskega gibanja v Srbiji že v Titovi Jugoslaviji. Bil je eden od ustanoviteljev prve opozicijske stranke v Srbiji, Demokratične stranke (DS), na čelu katere je bil od 1989 do 1994, ko ga je strmoglavil Zoran Djindjić, sedanji srbski premier. Mičunović je nekaj let pozneje zapustil vrste DS in ustanovil lastno stranko Demokratični center (DC), ki je sedaj članica vladajočega DOS. Po političnih spremembah oktobra 2000 je postal vodja parlamentarne delegacije ZRJ v Svetu Evrope (SE) in Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in je po besedah predlagatelja veliko prispeval k zboljšanju mednarodnega položaja ZRJ.

Med razpravo o kandidatu za predsednika parlamenta so se proti Mičunovićevi izvolitvi javno izrekle srbske opozicijske stranke (SPS, SRS, SSJ in NS) in črnogorske opozicijske stranke. Predstavnik DSS Vojislava Koštunice pa je povedal, da bodo poslanci njegove stranke ob glasovanju vzdržani.

skupščina Srbije in Črne gore
skupščina Srbije in Črne gore FOTO: POP TV

Parlament, v katerem imata vladajoči zvezi v Srbiji in Črni gori večino in sta tudi napovedali koalicijski sporazum oziroma skupno delovanje v parlamentu SČG, je pred obravnavo o kandidatih za svojega predsednika in podpredsednika po skoraj dveurni razpravi sprejel začasni poslovnik o svojem delu.

Predstavniki vladajoče DOS v Srbiji so minule dni napovedovali sklenitev koalicijskega sporazuma na zvezni ravni s črnogorsko vladajočo koalicijo (DPS in SDP), ki se uradno imenuje Evropska lista za demokratično Črno goro.

Stranke, združene v DOS, imajo skupno 46 od 92 mandatov, kolikor jih pripada Srbiji, še dva glasova pa naj bi ji zagotavljali opozicijski stranki Srbija in Narodni socialisti, ki sta nedavno nastali s pomočjo razkolov v SPS, SSJ in NS, zaradi katerih so te tri stranke v srbski skupščini ostale prikrajšane za skupno 10 mandatov. Obe "opozicijski2 stranki v skupščini Srbije podpirata večinski DOS.

Črnogorska vladajoča zveza DPS Mila Djukanovića in SDP Ranka Krivokapića imata 19 od 35 poslanskih mandatov, kolikor jih pripada manjši državi članici SČG. Tako imata srbska in črnogorska vladajoča zveza v zveznem parlamentu skupno 65 zagotovljenih glasov, z omenjenima poslancema iz dveh srbskih "opozicijskih" strank pa 67.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.