Prebivalci Tokia so se zbudili v zasneženo jutro. Prvič po 54 letih je namreč novembra v japonski prestolnici zapadel sneg. Ta sicer večjih nevšečnosti, razen jutranjih prometnih zastojev, ni povzročil in je že prenehal padati, pa vendar se je novica o zasneženih tokijskih ulicah hitro razširila po svetu. Kako ne, ko pa so Japonci s fotografijami snega popolnoma okupirali Twitter. Pa je sneg v Tokiu res takšno presenečenje?

Glede na povprečne temperature, ki jih beležijo v Tokiu konec novembra, je današnji mraz res presenetljiv. A vremenoslovci opozarjajo, da je prestolnico in njeno okolico dosegel jezik mrzlega polarnega zraka s severa, ki je povzročil, da so se ponoči temperature spustile do ledišča, zaradi česar je ob zori začelo snežiti.
Povprečne temperature v Tokiu konec novembra so okoli 14 stopinj Celzija, v nedeljo pa so v prestolnici izmerili celo 20 stopinj Celzija. "Čeprav so vremenoslovci opozorili, da bo zelo mrzlo in da lahko zapade sneg, sem bil zjutraj vseeno presenečen, ko sem zagledal snežinke," je dejal eden od prebivalcev mesta, ki je zjutraj obtičal na poti v službo.

Vremenoslovci opozarjajo, da sneg v Tokiu običajno zapade januarja ali februarja, medtem ko je v novembru na zadnje zapadel leta 1962. »Tokrat je sneg posledica kombinacije različnih dejavnikov in gre za čisto naključje,« opozarja japonski meteorolog Sakiko Nishioka. Spet drugi opozarjajo, da bi lahko bila ta nenadna ohladitev posledica dolgotrajnega onesnaženja zraka. Nishioka je prepričan, da ne gre za neobičajne vremenske vzorce, ki bi nakazovali ekstremno mrzlo zimo, prav tako je prepričan, da ne gre za povezavo z globalnim segrevanjem ozračja.
Kakorkoli že, jutranji prizori iz Tokia so polnili družbena omrežja, k sreči pa hujših posledic komaj dva centimetra debela plast snega ni povzročila.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.