
Ptičja gripa se širi iz Rusije v smeri proti zahodu in bi lahko v prihodnjih mesecih dosegla tudi Evropo, je v javnem pismu posvaril ruski strokovnjak za nalezljive bolezni Genadij Oniščenko. Virus ptičje gripe, ki se je doslej pojavil v petih sibirskih regijah, so medtem prvič zabeležili tudi v Čeljabinsku na Uralu.
Zaenkrat ni znano, ali je virus, ki so ga dokazali v Čeljabinsku, nevaren za ljudi. Oblasti v Čeljabinsku so sicer že uvedle cestne zapore in izdale odlok o uničenju več sto glav perutnine.

Ptičja gripa je v Rusiji izbruhnila sredi meseca julija, ko so v sibirskem mestu Novosibirsk zabeležili prvi primer te nalezljive bolezni. Nove primere ptičje gripe so do danes našli že v oddaljenosti tisoč kilometrov od centra izbruha.
V petih regijah v osrednji Sibiriji so od srede julija med perutnino zabeležili primere smrtno nevarnega virusa ptičje gripe H5N1, ki se lahko prenese tudi na ljudi. Ruska vlada je za zajezitev bolezni doslej dala pobiti na desettisoče glav perutnine.
Od konca leta 2003 je v jugovzhodni Aziji za posledicami ptičje gripe umrlo več kot 50 ljudi. Strokovnjaki se bojijo izbruha pandemije, če bi virus mutiral tako, da bi se prenašal neposredno s človeka na človeka.
Preventivno zaprtje perutnine
Nizozemsko kmetijsko ministrstvo pa je sprejelo ukrep, v skladu s katerim mora biti perutnina v času selitev ptic zaprta. S tem želi preprečiti širjenje ptičje gripe.
Ukrep mora stopiti v veljavo čimprej, vendar bo natančen datum določen po dogovoru z Evropsko unijo in rejci, je sporočila tiskovna predstavnica ministrstva Nynke van der Zee. Ukrep bo veljal za velike rejce.