Sprva je šlo za mlade, dobro oeganizirane, izobražene protestnike, ki so vedeli, kaj hočejo, in ki so se povezali preko spletnih omrežij, kot sta Facebook in Twitter, potem pa se je ta situacija skoraj čez noč spremenila, je v oddaji 24UR povedala posebna poročevalka iz Egipta Katja Horvat, ki se je pred kratkim vrnila v Slovenijo.
''Iz četrtka na petek, ko so bile napovedane milijonske demonstracije, so ti mladi kar izginili. Zamenjali so jih bolj revni sloji in starejši ljudje, ki pa so bili tudi zdravniki, sodniki, izobraženci,'' je po prihodu nazaj povedala Horvatova.
Vojska je bila sprva pasivna. ''Vojaki so najprej nekaj časa sedeli na tankih in opazovali, kaj se dogaja, in se z dogajanjem niso preveč ukvarjali. Če pa si objektiv usmeril proti njim, si hitro dobil konkreten namig, da tega ne počni več. Če bi vztrajal, bi verjetno prišlo do odvzema opreme,'' je pojasnil fotograf Miro Majcen, ki je proteste spremljal skozi fotografski objektiv.
Horvatova pa je ob tem dodala, da se vojska ni veliko vmešavala v dogajanje. ''Pustili so, da se ljudje med seboj skorajda pobijejo,'' je povedala novinarka.
Razmere so bile za novinarje precej konfuzne. ''Nikoli nisi vedel, na kateri strani se boš znašel. Protestniki na Tahrirju so nas bili zelo veseli. Na drugi strani pa je bila zgodba pri Mubarakovih privržencih in podpornikih režima za 180 stopinj drugačna. Niso nas želeli tam, krivili so nas, da svetu prenašamo napačno sporočilo, da smo mi krivi za to, kar se dogaja v Egiptu. In ta stran je bila nasilna,'' je še pojasnila Horvatova.
Večina Egipčanov je sicer vedela, kaj se dogaja, je spremljala svoje medije, pravi Majcen. Vendar pa so po njegovih besedah svojo televizijo ocenjevali bolj pristransko kot nepristransko.
Zdravniška služba pa je bila med vrhuncem protestov v Kairu zelo dobro organizirana, je še dejal. ''Prva pomoč je bila dejansko relativno dobro organizirana. Bolnišnice so bile na dveh nivojih, prvi je bil tik ob bojni črti, tik ob barikadi, kjer je prihajalo do obmetavanj s kamenjem. V ozadju, v manjših ulicah pa so postavili prave improvizirane bolnišnice, z zdravniki, transfuzijami, kjer so lahko izvajali tudi manjše operacije,'' je povedal fotograf.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.