Tujina

Putin imenoval naslednika

Moskva, 10. 12. 2007 13.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ruski predsednik Putin je podprl prvega podpredsednika ruske vlade Dmitrija Medvedjeva za svojega naslednika.

Predsedniške volitve bodo v Rusiji 2. marca prihodnje leto. Kandidaturo Medvedjeva so doslej podprle štiri stranke, vključno z Enotno Rusijo.

Ruski predsednik Vladimir Putin je v Moskvi za svojega naslednika na položaju ruskega predsednika podprl prvega podpredsednika ruske vlade Dmitrija Medvedjeva. "V celoti podpiram njegovo kandidaturo," je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal Putin.

Odločil se je za 42-letnega Medvedjeva

Putin je dalj časa izbiral med 42-letnim Medvedjevom, ki velja za neomajnega Putinovega podpornika in je predsednik upravnega odbora državnega plinskega giganta Gazproma, in Sergejem Ivanovom, prav tako prvim podpredsednikom ruske vlade, ki je v času, ko je bil obrambni minister, dobil sloves nepopustljivega jastreba.

Sodelovanje med Putinom in Medvedjevom se je začelo v začetku 90. let minulega stoletja
Sodelovanje med Putinom in Medvedjevom se je začelo v začetku 90. let minulega stoletja FOTO: Reuters

Čeprav ruska ustava Putinu prepoveduje, da bi se še tretjič zapored potegoval za predsedniški mandat, je nakazal močno željo, da tudi po odhodu s predsedniškega mesta ostane vpliven ruski politik. Nekateri mu napovedujejo, da bo postal prihodnji predsednik ruske vlade.

Dolgoletno sodelovanje

Sodelovanje med Putinom in Medvedjevom se je začelo v začetku 90. let minulega stoletja, ko ga je Putin povabil k sodelovanju v vladi Sankt Peterburga. Takrat se je začelo dolgoletno sodelovanje. Na volitvah leta 2000 je bil Medvedjev vodja Putinovega volilnega štaba, po zmagi na volitvah pa ga je ruski predsednik imenoval za vodjo predsedniškega urada.

Putinova odločitev je tudi bila, da so novembra 2005 Medvedjeva imenovali za prvega podpredsednika vlade, pristojnega za državne projekte na področju zdravstva, izobraževanja in stanovanjske gradnje.  

'Volitve so se spremenile v predstavo' 

Ruska opozicija se je na Putinovo izbiro odzvala kritično. Nekdanja šahovska legenda in predsedniški kandidat opozicijske Druge Rusije Gari Kasparov je dejal, da so se volitve s tem spremenile v predstavo, kandidat liberalcev Boris Nemcov pa, da je "ponižujoče za ljudi, ko oblasti določijo, kdo potrebuje podporo". 

Celotna administracija bo zdaj delala v prid tako imenovanemu nasledniku. Gari Kasparov

Na podporo Medvedjevu so se odzvali tudi nekateri politični analitiki. "Medvedjev ni sposoben oblikovati svojega lastnega klana in bo vedno potreboval Putina," je dejal Jurij Korgunjuk iz sklada Indem. Vladimir Pribjlovski iz think tanka Panorama pa je menil, da je Medvedjev povsem zvest Putinu in mu zagotavlja status quo. Aleksej Sidorenko iz moskovskega Carnegie Centre je menil, da bi Putin še vedno lahko dovolil, da bi se pojavil protikandidat. "To ni bilo zadnje presenečenje predsedniške kampanje," je dejal. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitri Peskov pa je takšen razvoj dogodkov označil za "malo verjeten". "Putin je precej odprto dal svojo podporo enemu kandidatu," je poudaril. 

Kdo je Medvedjev? 

Medvedjev se je rodil 14. septembra 1965 kot edini sin profesorja na leningrajskem Tehnološkem inštitutu Anatolija Medvedjeva in Julije, učiteljice jezikoslovja na Inštitutu Gertsen. Odraščal je v delavskem predmestju takratnega Leningrada in kasneje na leningrajski državni univerzi študiral pravo, kjer se je po besedah njegovih profesorjev izkazal kot eden najbistrejših študentov. 

Dmitrij Medvedjev
Dmitrij Medvedjev FOTO: Reuters

Medvedjev sam sebe opisuje kot pragmatika, ki zavrača politične etikete. "Ideologija je nevarna zadeva," je nekoč izjavil novinarjem. Razkril je tudi, da se čuti blizu idejam demokracije in tržnega gospodarstva. Njegova prozahodna načela veljajo za zmerna. Nekoč je dejal, da so njegovi zunanjepolitični pogledi "evropski". 

V nasprotju s Putinom Medvedjev nima znanih stikov z nekdanjo rusko tajno službo KGB, njegovi kritiki pa mu očitajo, da je pomagal zgraditi piramido oblasti, ki je Putinu zagotovila mesto na vrhu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

soul@hitri.com
11. 12. 2007 01.09
starmark@siol.net
11. 12. 2007 00.24
Ni kaj, Solženicin-Putinova Rusija deluje ! Zahodni judovski lobi, ki si je hotel podrditi Rusijo, si je, hvala Bogu, polomil zobe in se osmešil s svojim projektom bednega medijskega demoniziranja "putina" in Rusije. Seveda tega judovskega lobija, ki postavlja gor Ameriške predsednike ne moti "dinastija Bush" in pa "Dinastija Clinton", ki so samo bedna farsa takoimenovane ameriške "demokracije"