Iran je pripravljen na pogajanja o ponudbi, ki jo je pripravilo pet stalnih članic Varnostnega sveta ZN in Nemčija, je po pogovorih z iranskim predsednikom Mahmudom Ahmadinedžadom dejal ruski predsednik Vladimir Putin. Na njegove izjave pa so se zadržano odzvale ZDA. Bela hiša je namreč namignila, da bi lahko bili pogovori Irana z Rusijo in Kitajsko glede iranskega jedrskega programa poskus povzročitve razkola med ZDA in njihovimi partnerji, kar pa jim naj ne bi uspelo.
Putin, ki se je z Ahmadinedžadom sestal ob robu vrha Šanghajske organizacije za sodelovanje (SCO) v Šanghaju, je po pogovorih izrazil upanje, da bo Teheran v bližnji prihodnosti določil datum za začetek pogovorov.
Iranska stran se je pozitivno odzvala na predlog šesterice za izhod iz krize. Svoje stališče bo predstavila, potem ko bo znan datum začetka pogovorov, je še dejal Putin, medtem ko Ahmadinedžad o vsebini pogovorov z ruskim predsednikom še ni govoril.
ZDA pa o tem niso tako prepričane. "Z našega vidika 'pripravljen na pogajanja' pomeni izpolnjevanje prvega pogoja, to je prekinitev vseh dejavnosti, povezanih z bogatenjem urana in njegovim predelovanjem," je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Tony Snow. "Lahko rečemo, da bodo skušali preizkusiti enotnost petih stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov in Nemčije, ampak mi smo enotni," je dejal Snow.
Na vprašanje, ali poskuša Iran sejati razdor med ZDA in njihovimi partnerji, je Snow odgovoril, da se v to ne bo spuščal, da pa je pričakovati pogajalsko taktiko, s katero bi videli, ali obstajajo med partnerji kakšne razlike. "Razlik ni," je poudaril Snow, ki je govoril o pogovorih med Putinom in Ahmadinedžadom. Po Putinovih besedah imajo sicer vse države, vključno z Iranom, pravico uresničiti svoje načrte v zvezi z visoko tehnologijo pod pogojem neširjenja jedrskega orožja.
Iranski predstavnik v Svetu guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Ali Askar Soltanijeh pa je medtem na zasedanju na Dunaju dejal, da je politika korenčka in palice, s katero stalne članice VS ZN in Nemčija Iranu za zaustavitev njegovega jedrskega programa ponujajo spodbude ali pa grozijo s sankcijami, kontraproduktivna.
"V primeru Irana imajo poniževanje in grožnje o posredovanju iranskega jedrskega vprašanja VS ZN resne posledice za medsebojno zaupanje med stranmi in s tem za potek pogajanj," je povedal Soltanijeh med zasedanjem Sveta guvernerjev IAEA.
Pet stalnih članic VS ZN in Nemčija poskušajo z najnovejšim predlogom spodbud in sankcij Iran prepričati v opustitev programa bogatenja urana. Predlog Iranu ponuja spodbude in možnost novih večstranskih pogovorov, na katerih bi sodelovale tudi ZDA, toda le, če bo najprej ustavil bogatenje urana.
Natančna vsebina ponudbe ni znana, Iranu pa je predlog 5. junija predstavil visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. Šesterica je Iranu za odgovor na njihov paket vzpodbud in groženj postavila časovni rok do 29. junija.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.