Tujina

Putin napadel baltski državi

Moskva, 18. 05. 2007 10.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Ruski predsednik je na vrhu EU-Rusija, zaradi kršenja pravic rusko govorečih prebivalcev ostro napadel Latvijo in Estonijo.

Od leve: Nemška kanclerka Angela Merkel, ruski predsednik Vladimir Putin in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso
Od leve: Nemška kanclerka Angela Merkel, ruski predsednik Vladimir Putin in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso FOTO: Reuters

Ruski predsednik Vladimir Putin je na vrhu EU-Rusija v ruski Samari ostro napadel Latvijo in Estonijo, da so kršitve pravic rusko govorečih prebivalcev v teh dveh baltskih državah "nesprejemljive" in "nevredne Evrope".

Na drugi strani pa je predsedujoča EU, nemška kanclerka Angela Merkel opozorila na pravice ruske opozicije, ki se je namenila na demonstracije v Samari, a jim ruske oblasti to skušajo preprečiti.

"Zaskrbljena sem, ker je imelo več ljudi težave s prihodom, vendar upam, da bodo lahko izrazili svoja stališča," je dejala Merklova. Ruska policija je namreč na moskovskem letališču zadržala nekdanjega svetovnega šahovskega prvaka Garija Kasparova, ko se je v družbi drugih znanih kritikov ruskih oblasti in novinarjev odpravljal na proteste v Samari.

Poleg Kasparova, sicer enega izmed najbolj znanih kritikov ruskega predsednika Putina, pa je policija zadržala tudi vodjo v Rusiji prepovedane nacionalne stranke boljševikov Edvarda Limonova in ruskega borca za človekove pravice Leva Ponomarjova.

Nekdanji svetovni šahovski prvak Gari Kasparov
Nekdanji svetovni šahovski prvak Gari Kasparov FOTO: Reuters
Ruske oblasti so sicer pod pritiskom EU v Samari na dan vrha EU-Rusija dovolile proteste, vendar so v zadnjih dneh ruske oblasti aretirale številne kritike ruskega predsednika Vladimirja Putina in nekatere izmed organizatorjev protesta.

Sicer pa se pogovori med Putinom, Merklovo ter predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom v Samari nadaljujejo v "iskrenem in odkritosrčnem" duhu, še poročajo tuje tiskovne agencije. Putin je evropsko-ruske odnose označil za strateške, pri tem pa se je zavzel tudi, da bi okrepili pravne temelje tega partnerstva, čeprav bo to po njegovem mnenju težko. Pri tem je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa opozoril, da "preden bo prišlo do pogajanj o sporazumu o sodelovanju, bo morala EU rešiti svoje notranje probleme".

Se je pa Barroso ob tem zavzel za čimprejšnji vstop Rusije v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Rusija je edina gospodarska velesila, ki ni članica WTO. Pri tem pa je predsednik Evropske komisije še pozval, da bi bilo potrebno težave med baltskimi državami in Moskvo rešiti "v duhu sodelovanja".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.