Čeprav se Rusija sooča s številnimi mednarodnimi pritiski, se je televizijski šov predsednika začel predvsem z domačimi vprašanji, ki so se nanašala predvsem na gospodarski položaja države in državljanov.
Vladimir Putin je pokazal razumevanje za skrbi državljanov, ki se vrtijo predvsem okrog vse višjih življenjskih stroškov, dohodki pa na drugi strani stagnirajo ali se celo znižujejo. A je ob tem poudaril, da je Rusija prebrodila najhujši čas po recesiji, ki je dno dosegla leta 2014.
Dejal je, da je gospodarstvo največji šok doživelo zaradi padcev cen nafte. Skušal je zmanjšati vplive sankcij zahodnih držav zaradi ukrajinske krize in priključitve Krima.
"Zdaj vidimo, da se je proizvodnja začela povečevati, inflacija se je znižala pod pet odstotkov, plače pa so se začele zviševati," je miril državljane. Vendarle bo treba spremeniti strukturo gospodarstva v bolj visokotehnoško, 'bolj digitalizirano', se je zavzel.
Na vrhu liste je bilo tudi vprašanje zdravstva, pri čemer so novinarji oddaje odšli v bolnišnice in spraševali zdravnike in druge uslužbence o njihovem delu. Putin je to v studiu pozorno opazoval. Nato so o zdravstvenem sistemu vprašali tudi pristojnega ministra. Putin je na koncu ocenil, da je v ruskem zdravstvenem sistemu sicer veliko težav, "vendar se ta panoga razvija".
Predsednik je odgovarjal tudi na vprašanja glede aktualnih tem v svetu, od ukrajinske krize do iranskega vprašanja. Meni, da reševanja konflikta na vzhodu Ukrajine brez neposrednega dialoga med Kijevom in uporniki ter brez uresničevanja mirovnih dogovorov iz Minska ne bo mogoče doseči.
Prepričan je, da so sankcije proti Rusiji – zlasti s strani ZDA – "velika napaka". "Upam, da bodo to nekega dne spoznali in to popravili," je dejal. ZDA so sicer proti Rusiji sankcije uvedle tako zaradi ukrajinske krize kot tudi zaradi vpletanja v ameriške predsedniške volitve leta 2016.
Odzval se je tudi na rezultate nove preiskave sestrelitve malezijskega potniškega letala nad vzhodno Ukrajino leta 2014, ki je zahtevala 298 smrtnih žrtev. Kot je dejal, ta preiskava ni ponudila nobenega dokaza o krivdi Rusije.
Preiskava je sicer že pred leti pokazala, da naj bi bilo letalo sestreljeno s protiletalsko raketo tipa buk, ki jo je Rusija dala proruskim upornikom na vzhodu Ukrajine. Mednarodni preiskovalci so v sredo tudi sporočili, da so izdali zaporni nalog za štiri proruske skrajneže iz vzhodne Ukrajine.
Ruski predsednik je komentiral tudi stopnjevanje napetosti med ZDA in Iranom. Predvideval je, da bo prišlo do katastrofe, če bodo ZDA poskušale uporabiti silo proti Iranu. "To bi bila katastrofa vsaj za regijo," je izpostavil in namignil, da bi to še dodatno okrepilo tok beguncev iz Bližnjega vzhoda.
Do skrbno zrežirane oddaje s predsednikom sicer prihaja sredi vse večjega upada priljubljenosti ruskega predsednika, zlasti po lanski odločitvi za dvig upokojitvene starosti in zvišanje davka na dodano vrednost. Še vedno pa ga podpirata dve tretjini Rusov, česar je sicer deležen le malokdo na Zahodu. Vendar je podpora precej manjša kot leta 2014, ko ga je podpiralo 90 odstotkov ljudi.
Da rezultati ne bi bili tako dramatični, je državna agencija za javnomnenjske raziskave celo spremenila metodologijo, ko so rezultati pokazali najnižjo priljubljenost predsednika v zadnjih 13 letih. Ko so spremenili vprašanja, so se ratingi Putina takoj podvojili.
To je bila že 17. tovrstna oddaja Putina od njegovega prihoda na oblast leta 1999. Oddaje so sicer običajno trajale več ur, med njimi pa so gledalci lahko izvedeli marsikaj, tudi kaj iz Putinovega zasebnega življenja, ki ga sicer precej skrbno skriva pred javnostjo. Čeprav Putin odgovarja na konkretna vprašanja konkretnih državljanov, gre po mnenju analitikov predvsem za oddajo za spodbujanje njegove priljubljenosti.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.