Glede širjenja jurisdikcije na Jadranu se je Hrvaška znašla v ne ravno lahkem položaju. Zaradi predvolilnega ozračja in potrebe po zbiranju političnih točk se je ustvarila javna atmosfera za najradikalnejšo rešitev - enostransko razglasitev izključne ekonomske cone -, pri čemer so sodelovali tudi deli vladajoče koalicije, jaz sam in Socialdemokratska stranka (SDP) pa ne, je opozoril Račan.
V zvezi s sodelovanjem s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je hrvaški premier poudaril, da "lahko nesodelovanje ali oklevanje v zvezi s sodelovanjem s sodiščem Hrvaško drago stane". Dodal je, da v hrvaški opoziciji obstajajo močne politične struje, ki nasprotujejo prostovoljnemu ali prisilnemu pojavljanju generala Anteja Gotovine pred haaškim sodiščem in sodelovanju s sodiščem, kar "v končni fazi pomeni zaustavitev poti Hrvaške v EU". Pri tem, je dejal hrvaški premier, Hrvaški škodijo tudi "nepremišljene objave nepotrjenih informacij v medijih, da je Gotovina na Hrvaškem".

"Vse informacije, da je Gotovina na Hrvaškem, smo preverili, in nobena ni bila potrjena. Obstajajo indici, da ni na Hrvaškem, toda s tem ne želim reči, da je povsem nemogoče, da je Gotovina na Hrvaškem. Samo pravim, da nimamo niti enega podatka, da je v državi, če pa ga kdo ima, naj z nami sodeluje," je še dejal Račan. Sam verjame, da so evropski sogovorniki sprejeli kriterij, ki ga zagovarja Hrvaška: sodelovanje s haaškim sodiščem in poln prispevek pri reševanju primera Gotovina - da, toda kritiziranje in kaznovanje Hrvaške za nekaj, česar ne more narediti - ne.