Ker bodo morale članice EU leta 2008 razkriti vse prejemnike kohezijske pomoči, leta 2009 pa še imena prejemnikov kmetijskih pomoči, bo to predstavljalo velik pritisk v smeri radikalne spremembe proračuna.
Potrebujemo revizijo vseh vidikov evropskih financ, Evropska komisija pa bo "najverjetneje" že konec leta 2008 pripravila predlog revizije proračuna EU, je izpostavila evropska komisarka za finančno načrtovanje in proračun Dalia Grybauskaite.
"Ko se bo videlo, da gre večina kmetijskega denarja v roke ozkega kroga ljudi, pa to ne kmetov, temveč lastnikov zemlje in industrije, bodo imele vlade veliko težav, da bodo pojasnile vso stvar," je poudarila Grybauskaitejeva. Dejala je, da sicer nima iluzij glede želja in zahtev, ki jih bodo države v prihodnje privlekle na plano, saj se že sedaj nekatere članice želijo pogovarjati samo o denarju - recimo, koliko ga bodo dobile nazaj iz proračuna EU.
Sporno vračanje denarja
Vendar "ne gre samo za 'koliko', temveč za prioritete", je bila jasna komisarka. Pri tem je podala primerjavo s članstvom držav v OZN, ko države vplačujejo svoj delež, vedo, kam gre denar in niti ne pomislijo, da bi ga zahtevale nazaj. "Zakaj pa bi torej to zahtevali v primeru EU?" se je vprašala.
"Imamo zgodovinsko priložnost, ko so se vse države članice strinjale, da je reforma nujna, da jo tudi izpeljemo. Kako globoka reforma bo, je odvisno od držav, Evropska komisija pa se bo vsekakor potrudila za radikalno reformo," je napovedala.
Politične prednostne naloge
Komisija namerava v okviru revizije oziroma pregleda proračuna EU najprej opredeliti politične prednostne naloge kot odgovor na nove izzive, nato pa še prioritete glede izdatkov. Tukaj so ključna orodja, kako doseči svoje cilje, je povedala.
Po njenih besedah gre v razpravi o reformi evropskega proračuna za tri vprašanja: kateri izzivi so pred EU; kako se s sredstvi upravlja, ker so učinkovitost, kakovost, odgovornost in transparentnost izredno pomembni, gre tudi za vprašanje sofinanciranja; ter končno za vprašanje neprožnosti prenosa sredstev med različnimi postavkami, če pride do težav - denimo v primeru projekta Galileo.
Komisarka je ob predstavitvi izdatkov proračuna - večina denarja gre za kmetijsko in kohezijsko politiko, dejala, da "denarja za izzive ni". Dodala sicer je, da si komisija prizadeva vedno več denarja nameniti tja, kjer so potrebe, a "reforma proračuna je politični proces". Po njenem se je treba izogniti "božičnemu drevesu", ko pač vsak dobi nekaj malega, saj gre za razvoj EU in spremembe, ki bodo trajale desetletja.
Želimo pomoč javnosti
Evropska komisija je 12. septembra začela javno posvetovanje, v katerem javnost poziva, naj sodeluje s svojimi idejami in pripombami, kako spremeniti proračun EU. "Želimo, da v posvetovanju sodelujejo vsi. Za nas je pomembno, kar rečejo ljudje, Evropski parlament, think-tanki, ne samo vlade. Hočemo odprto razpravo brez tabujev. Upam, da bo to proces brez konca, saj je reforma konstanten proces, ki se mora prilagajati vedno novim izzivom," pravi Grybauskaitejeva.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.