Severnokorejsko ladjo z imenom So San sta kakih 1000 kilometrov od jemenske obale ustavili dve španski bojni ladji, ki sta bili v tem delu Indijskega oceana v okviru boja proti mednarodnemu terorizmu. Ladja naj bi uradno prevažala cement, iz severnokorejskega pristanišča Nampo pa je izplula pred tedni. Odtlej naj bi jo opazovale ameriške tajne službe. Ladja je najprej poskušala uiti, ustavili so jo šele opozorilni streli iz španskih ladij.
Na ladji so pod 40.000 zabojniki za cement odkrili 23 zabojnikov, v katerih je bilo 15 raket, 23 kapsul z gorivom in nekaj drugega orožja, med drugim tudi 85 sodov dušikove kisline, so pojasnili predstavniki španskih oblasti.
Španski obrambni minister Federico Trillo je dejal, da je ladja pristala v enem od kitajskih pristanišč, ni pa pojasnil, v katerem. Ladjo, za katero za zdaj ni znano, pod katero zastavo je plula, so ustavili v okviru ameriške protiteroristične operacije Nespremenljiva svoboda.
Scudi so rakete vrste zemlja-zemlja sovjetske zasnove, ki jih je moč izstreliti s tovornjakov. Njihov doseg je od okoli 100 do kakih 800 kilometrov. Med zalivsko vojno leta 1991 je Irak uporabil tovrstne rakete za obstreljevanje ciljev v Izraelu.
Rakete namenjene v Jemen
Jemenske oblasti so sporočile, da je bila pošiljka raket Scud, ki jo je prevažala severnokorejska tovorna ladja, namenjena njihovi vojski. Oblasti iz Sane so zaradi intervencije španske in ameriške mornarice tudi uradno protestirale in zahtevale, da jim orožje predajo.
Jemenski zunanji minister Abu Bakr al-Kerbi je malo po zavzetju ladje protestiral pri ameriškem veleposlaniku v Jemnu. KOt so sporočile jemenske oblasti je ameriška stran pristala, da bo orožje Jemnu tudi vrnila. Jemenski minister je veleposlaniku sporočil, da je pošiljka povezana z Jemnom, in mu pojasnil, da namerava njegova država rakete uporabiti zgolj v obrambne namene.
Ameriški podpredsednik Dick Cheney v telefonskem pogovoru jemenskemu predsedniku Aliju Abdulahu Salehu še dejal, da so ZDA po pregledu ugotovile, da je bil tovor na ladji zakonit, je sporočil tiskovni predstavnik jemenskih oblasti.
Jemen sicer ima rakete te vrste, uporabljal pa jih je v času državljanske vojne leta 1994.
ZDA obrožujejo Severno Korejo "razpačevanja" orožja
Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je Severno Korejo obtožil, da je "največji razpečevalec" raketnih tehnologij na svetu. Ameriški obrambni sekretar je trenutno na turneji po vzhodnoafriških državah.
Ameriški predsednik George Bush je Severno Korejo v začetku leta označil za eno od držav na osi zla, Pjongjang pa je nedavno priznal, da ima program jedrskega orožja.
Južna Koreja novice še ne komentira
Južnokorejska vlada je danes sporočila, da na odkritje domnevnih severnokorejskih raket v Indijskem oceanu za zdaj nima komentarja. Predstavnik južnokorejskega zunanjega ministrstva je sicer navedel, da bodo dogodek komentirali kasneje, saj zdaj še zbirajo informacije. Novica o odkritju raket na tovorni ladji je v Južni Koreji, kjer bodo čez osem dni predsedniške volitve, močno odjeknila. Ena od glavnih predvolilnih tem je namreč, kakšno politiko zavzeti do severne sosede.