Tujina

Razpravo o resoluciji zaznamoval incident

New York, 10. 09. 2010 07.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Resolucija o Kosovu, ki priznava mnenje ICJ in pozdravlja pripravljenost EU za pomoč pri dialogu med sprtima stranema, je bila sprejeta. Beograd je namreč samo dan prej uskladil predlog z EU.

Generalna skupščina ZN je v četrtek po krajši razpravi, ki se je začela s precejšnjo zamudo, brez glasovanja potrdila resolucijo o Kosovu, ki priznava julijsko odločitev Meddržavnega sodišča (ICJ) v Haagu in pozdravlja pripravljenost EU za pomoč pri dialogu med sprtima stranema.

Še preden pa se je razprava zares začela, je prišlo do manjšega incidenta. Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je namreč v dvorani GS ZN opazil kosovsko delegacijo s predsednikom države Fatmirjem Sejdiujem na čelu in od predsedujočega GS ZN Alija Trekija zahteval, naj jih pošlje iz dvorane, saj niso predstavniki priznane države članice ZN. Treki je Jeremiću odgovoril, da so predstavniki Kosova v dvorani kot gostje Velike Britanije, Francije, Nemčije, ZDA in Italije in bodo ostali.

Obletnica neodvisnosti Kosova
Obletnica neodvisnosti Kosova FOTO: Reuters

Beograd dan prej uskladil predlog resolucije

Resolucija, s katero je Srbija sprva nameravala nasprotovati julijski odločitvi ICJ, da razglasitev kosovske neodvisnosti ni v neskladju z mednarodnim pravom, je bila nato sprejeta brez dodatnih težav. Beograd je predlog resolucije namreč dan pred obravnavo spremenil in uskladil z Evropsko unijo. V spremenjenem predlogu resolucije tako ni bilo več obsodbe enostranske razglasitve neodvisnosti Kosova, niti navedbe, da bo GS ZN na dnevni red 66. zasedanja vključil razpravo o nadaljnjih aktivnostih v zvezi s Kosovom po odločitvi ICJ.

Kosovo je oktobra leta 2008 po 11 letih pod upravo ZN razglasilo neodvisnost. Srbija je poskušala svoje nasprotovanje neodvisnosti Kosova uveljaviti najprej z odhodom pred ICJ, ko ji to ni uspelo, pa še z vložitvijo osnutka resolucije v GS ZN. Besedilo slednjega pa je pri EU povzročilo ostro reakcijo in sledila so pogajanja, ki so pripeljala do novega osnutka resolucije, ki je bila potrjena v četrtek. Kosovo je doslej priznalo 70 držav, nazadnje 3. septembra Honduras.

Resolucija priznava mnenje ICJ in pozdravlja pripravljenost EU, da olajša dialog med Beogradom in Prištino, ki bo dejavnik miru, varnosti in stabilnosti v regiji. Cilj dialoga pa bo "razvoj sodelovanja, napredek na poti v EU in izboljšanje življenja ljudi". Jeremić je sicer v svojem nastopu posebej poudaril, da je resolucija "statusno nevtralen dokument" in nikakor ne pomeni priznanja neodvisnosti Kosova s strani Srbije. Izrazil je tudi upanje, da bo resolucija pomagala, da se skozi dialog doseže celovit dogovor o miru med Srbi in Albanci.

Bo minister 'odletel'?

Srbski mediji pa medtem poročajo, da Jeremiću zaradi spremenjene resolucije mogoče grozi razrešitev s položaja. O njegovi usodi bo po pisanju dnevnika Danas odločil srbski predsednik Boris Tadić, za zdaj pa so odprte vse možnosti, tudi ta, da minister sam odstopi. Izključena je le možnost, da bi vodja srbske diplomacije odstopil pred vrnitvijo v domovino.

Jeremićev odstop sta zahtevali opozicijski Liberalno-demokratska stranka in Nova Srbija. Tudi vodja Napredne stranke Tomislav Nikolić je napovedal, da bo v primeru "poraza" srbske resolucije o Kosovu v GS ZN zahteval odstop ministra Jeremića in premierja Mirka Cvetkovića.

Po neuradnih podatkih, na katere se sklicuje Danas, je Jeremić na pogovorih v srbskem državnem vrhu vseskozi vztrajal, da bi morala biti resolucija oblikovana v dogovoru z EU, da pa mora vsebovati vsaj dve ključni načeli: nasprotovanje enostranskim odcepitvam in poziv k dialogu o vseh odprtih vprašanjih. Sprejeta resolucija ne vsebuje nič od tega, piše časnik.

Različni odzivi

Prva obletnica Kosova
Prva obletnica Kosova FOTO: Reuters

Srbski mediji se danes strinjajo, da je po sprejetju resolucije pričakovati hiter dialog med Srbijo in Kosovom ob posredovanju EU. Za zdaj sicer še ni znano, kje naj bi pogajanja potekala in o katerih temah naj bi se pogajali.

In medtem ko vladi v Beogradu naklonjeni srbski komentatorji glasovanje v GS ZN označujejo za "zgodovinski preboj", srbska opozicija poudarja, da gre za "polom vladajoče politike" in zahteva predčasne volitve. Po pisanju časnika Blic pa je Tadić s spremembo politike do Kosova za 180 stopinj Srbijo obvaroval pred mednarodno izolacijo in državi omogočil nadaljnje približevanje EU.

Slovenija in Hrvaška pozdravili resolucijo

Slovensko zunanje ministrstvo je pozdravilo sprejem resolucije. EU je z resolucijo pokazala enotnost in prevzela vodilno vlogo v prizadevanjih mednarodne skupnosti za zagotavljanje varnosti in stabilnosti ter vzpodbujanje sodelovanja v regiji Zahodnega Balkana, so zapisali.

Zunanji minister Samuel Žbogar je poudaril, da mora EU v tem trenutku poskrbeti za to, da evropska perspektiva regije postane še bolj otipljiva in se odrazi v napredku tako za Srbijo kot Kosovo.

Resolucijo so pozdravili tudi na Hrvaškem, iz urada hrvaškega predsednika Iva Josipovića pa so poudarili še, da je Hrvaška v četrtek podprla resolucijo. "Hrvaška izraža prepričanje, da resolucija postavlja realne politične temelje za proces in vzpostavitev mehanizmov sodelovanja, ki bodo okrepili temelje evropske prihodnosti Srbije in Kosova," piše v sporočilu za javnost urada hrvaškega predsednika.

Vojislav Koštunica
Vojislav Koštunica FOTO: Reuters

"Hrvaška ocenjuje konsenz glede omenjene resolucije kot pomembno priložnost, ki je udeleženci procesa ne bi smeli zamuditi. Obenem pa jih opogumlja, da z največjo odgovornostjo in resničnostjo začnejo dialog," še dodaja hrvaški predsednik.

Vodja srbske opozicijske Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica pa je danes ocenil, da je bilo s privolitvijo v spremembo resolucije o Kosovu Srbiji povzročeno "veliko zlo in sramota". Oblasti v Srbiji so po njegovem že več kot dve leti, zlasti od sprejetja misije Eulex, "prikriti udeleženec v procesu oblikovanja lažne države Kosovo". Srbija je že doslej izgubljala bitke, a nikoli ni izgubila Kosova in Metohije, je dejal Koštunica. Današnja oblast je "na poti, da se vpiše v zgodovino kot prva in edina, ki dela vse, da Srbija dejansko izgubi" Kosovo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (50)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Vasojevich
11. 09. 2010 17.57
Martian 11.09.2010, 14:59 0 Američani? Ne, Indijanci.
Bolivar
11. 09. 2010 16.21
Vojvodino je Jugoslaviji podarila Rdeća Armada (Stalin) ,ker so jo tudi osvobodili. Madžare so vecinoma pustili pri miru (ženske so posiljevali) ,Nemce ziveće v Vojvodini pred letom 1945 ,ki jih je bilo tudi veliko pa kolikor niso pobegnili so jih pobili.
Martian
11. 09. 2010 14.59
Vasojevich Kdo je izvrsil etnicno ciscenje ob Madzarski in Rumunski meji kjer so bili pred 100 leti Srbi se vecina, danes pa jih niti 5%.?!? ------ Američani?
Vasojevich
11. 09. 2010 14.37
Kukulkan 11.09.2010, 10:14 -2 @vasojevich kdaj so madzari napadli srbijo? samo to mi povej......ne racunaj na vojvodino ker v vojvodini so bili srbi MANJINA populacija pred 2.sv. vojno. so bili madzari in hrvati vecina in srbi manjina.....vojvodino vam je TITO podaril.....sj samo v zemunu je bilo 70% hrvaskega prebivalstva leta 1920....a danes jih je neki 3%......in kdo je odgovoren za to dolgorocno in mirno etnicno ciscenje? ZAKAJ NISTE TAKO KOSOVO OCISTILI???? PA LEP POZDRAV Maš lepo popise iz 17 st. kjer je razvidno da so bili Srbi vecina, v Banatu, Sremu, Slavoniji, Baranji, Backi,Srbi so bili se vecina v mestih: Temišvar, Pečuj, Budim, SentAndreja. Zakaj je zadnji Srpski car Jovan Nenad sploh delal Srpsko carevino ki se je kratko obdrzala v danasnji Vojvodini ce ti pravis da tam ni bilo Srbov vse do 1945???Zakaj je Srpski kralj Stefan Dragutin vladal v Sremu v 13 st. ce ti praviš da ni bilo Srbov tam do 1945. ?!? Kdo je izvrsil etnicno ciscenje ob Madzarski in Rumunski meji kjer so bili pred 100 leti Srbi se vecina, danes pa jih niti 5%.?!?
Martian
11. 09. 2010 11.33
Misija1 pravilno da si me popravil!Se opravičujem in umikam izjavo!
Kukulkan
11. 09. 2010 10.14
@vasojevich kdaj so madzari napadli srbijo? samo to mi povej......ne racunaj na vojvodino ker v vojvodini so bili srbi MANJINA populacija pred 2.sv. vojno. so bili madzari in hrvati vecina in srbi manjina.....vojvodino vam je TITO podaril.....sj samo v zemunu je bilo 70% hrvaskega prebivalstva leta 1920....a danes jih je neki 3%......in kdo je odgovoren za to dolgorocno in mirno etnicno ciscenje? ZAKAJ NISTE TAKO KOSOVO OCISTILI???? PA LEP POZDRAV
Misija1
11. 09. 2010 02.37
@ Martian: Ponavadi se vedno strinjam s tvoiimi komentarji, edino zmotlo me je, ko si rekel da je bilo ozemlje Kosova ki so ga branili Srbi, ob vpadu Turkov bilo zavzeto. Dejstvo je, da je tisti del muslimanov v Bosni in Kosovu, del populacije, katerih stari stari stari dedje in babice, so se podjarmile Turkom in prevzele vero, ki na tem mestu ni bila nikoli v zgodovini do takrat. Se pravi gre za ljudi ki so se prepustili usodi in poTurcili oziroma lepse ali grse povedano, pomuslimanili. To so fakti. Zanimivo mi je predvsem to, kako vecina bosanskih in albanskih muslimanov razmislja da so del muslimanske vere ze od nekdaj. Vecina jih nima blage veze o zgodovini, ki niti ne sega tako dalec nazaj. Se v soli smo se ucili o Turskih vpadih in uporu. Vedno so bili ljudje ki so se borili proti okupatorju, ter tisti ki se pac raje niso in so se prepustili usodi. To so predniki danasnjih muslimanov v Bosni in Albaniji. Fakti pac.
Martian
10. 09. 2010 21.31
Ludvik Miholic10.09.2010, 20:05 4 stajerska bo za vsako ceno samostojna in to v kratkem gorenjci se bomo pa združil s škoti...ker smo krvni bratje..
poslanka sexs
10. 09. 2010 20.05
stajerska bo za vsako ceno samostojna in to v kratkem
tito16
10. 09. 2010 19.52
Martian Kot mogoče veš imajo Zda pravico veta. Tu se zadeva konča. Žal so v vsakem narodu tudi izdajalci in kolaboranti. Ampak nič ne de,stvar bo še bolj zanimiva jeseni...
Martian
10. 09. 2010 19.36
tito1610.09.2010, 19:30 0 Eni imamo vsaj jajca rečt američanom in natu jasno in glasno Ne! hohohoohh..sm vidu donc ja....hahahha...generalna skupščina je sprejela ravno tako resolucijo,kot so zahtevali EU in Zda...in to s privoljenjem Srbije...hahaha..pol pa ti prideš,pa rečeš da upate rečt NE!..kdaj pa ste to sploh rekl ne?to govorijo samo srbski politiki srbom....v resnici pa delajo tko kokr se jim ukaže..
tito16
10. 09. 2010 19.30
Martian Eni imamo vsaj jajca rečt američanom in natu jasno in glasno Ne!
tito16
10. 09. 2010 18.49
Podpiram vojaško intervencijo srbije in njenih zaveznikov da si vrnejo kaj je njihovo.
mark50
10. 09. 2010 17.58
Pušča Kraljevina !
przelmuding
10. 09. 2010 16.37
PREKMURJE REPUBLIKA
przelmuding
10. 09. 2010 16.36
PREKMURJE REPUBLIKA
erikon
10. 09. 2010 15.09
Ludvik Miholic Tako je..dovolj mamo Ljubljane in njihovih birokratov,potrebno je ustanovit Republiko Štajersko
poslanka sexs
10. 09. 2010 14.35
hocemo biti samojstojna drzava in to velika stajerska brez ljubljane
poslanka sexs
10. 09. 2010 14.32
ce je ljublana priznala kosovo naj vsaj ima jajce in nas stajerce prizna za samojstojno slovenijo za katero se borimo ze nekaj let
Martian
10. 09. 2010 14.08
bronco4010.09.2010, 13:41 0 Mene pa bolj skrbi, da bomo moral dat čez kakšno leto 500milionov€ za Kosovo, ker smo že navajeni in smo blizu. phe..ka pa je to za nas...nam bo Borut davke dvignil pa bo.... sej bomo tko kmal bolj revni kot kosovo..