Generalna skupščina ZN je v četrtek po krajši razpravi, ki se je začela s precejšnjo zamudo, brez glasovanja potrdila resolucijo o Kosovu, ki priznava julijsko odločitev Meddržavnega sodišča (ICJ) v Haagu in pozdravlja pripravljenost EU za pomoč pri dialogu med sprtima stranema.
Še preden pa se je razprava zares začela, je prišlo do manjšega incidenta. Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je namreč v dvorani GS ZN opazil kosovsko delegacijo s predsednikom države Fatmirjem Sejdiujem na čelu in od predsedujočega GS ZN Alija Trekija zahteval, naj jih pošlje iz dvorane, saj niso predstavniki priznane države članice ZN. Treki je Jeremiću odgovoril, da so predstavniki Kosova v dvorani kot gostje Velike Britanije, Francije, Nemčije, ZDA in Italije in bodo ostali.
Beograd dan prej uskladil predlog resolucije
Resolucija, s katero je Srbija sprva nameravala nasprotovati julijski odločitvi ICJ, da razglasitev kosovske neodvisnosti ni v neskladju z mednarodnim pravom, je bila nato sprejeta brez dodatnih težav. Beograd je predlog resolucije namreč dan pred obravnavo spremenil in uskladil z Evropsko unijo. V spremenjenem predlogu resolucije tako ni bilo več obsodbe enostranske razglasitve neodvisnosti Kosova, niti navedbe, da bo GS ZN na dnevni red 66. zasedanja vključil razpravo o nadaljnjih aktivnostih v zvezi s Kosovom po odločitvi ICJ.
Resolucija priznava mnenje ICJ in pozdravlja pripravljenost EU, da olajša dialog med Beogradom in Prištino, ki bo dejavnik miru, varnosti in stabilnosti v regiji. Cilj dialoga pa bo "razvoj sodelovanja, napredek na poti v EU in izboljšanje življenja ljudi". Jeremić je sicer v svojem nastopu posebej poudaril, da je resolucija "statusno nevtralen dokument" in nikakor ne pomeni priznanja neodvisnosti Kosova s strani Srbije. Izrazil je tudi upanje, da bo resolucija pomagala, da se skozi dialog doseže celovit dogovor o miru med Srbi in Albanci.
Bo minister 'odletel'?
Srbski mediji pa medtem poročajo, da Jeremiću zaradi spremenjene resolucije mogoče grozi razrešitev s položaja. O njegovi usodi bo po pisanju dnevnika Danas odločil srbski predsednik Boris Tadić, za zdaj pa so odprte vse možnosti, tudi ta, da minister sam odstopi. Izključena je le možnost, da bi vodja srbske diplomacije odstopil pred vrnitvijo v domovino.
Jeremićev odstop sta zahtevali opozicijski Liberalno-demokratska stranka in Nova Srbija. Tudi vodja Napredne stranke Tomislav Nikolić je napovedal, da bo v primeru "poraza" srbske resolucije o Kosovu v GS ZN zahteval odstop ministra Jeremića in premierja Mirka Cvetkovića.
Po neuradnih podatkih, na katere se sklicuje Danas, je Jeremić na pogovorih v srbskem državnem vrhu vseskozi vztrajal, da bi morala biti resolucija oblikovana v dogovoru z EU, da pa mora vsebovati vsaj dve ključni načeli: nasprotovanje enostranskim odcepitvam in poziv k dialogu o vseh odprtih vprašanjih. Sprejeta resolucija ne vsebuje nič od tega, piše časnik.
Različni odzivi
Srbski mediji se danes strinjajo, da je po sprejetju resolucije pričakovati hiter dialog med Srbijo in Kosovom ob posredovanju EU. Za zdaj sicer še ni znano, kje naj bi pogajanja potekala in o katerih temah naj bi se pogajali.
In medtem ko vladi v Beogradu naklonjeni srbski komentatorji glasovanje v GS ZN označujejo za "zgodovinski preboj", srbska opozicija poudarja, da gre za "polom vladajoče politike" in zahteva predčasne volitve. Po pisanju časnika Blic pa je Tadić s spremembo politike do Kosova za 180 stopinj Srbijo obvaroval pred mednarodno izolacijo in državi omogočil nadaljnje približevanje EU.
Slovenija in Hrvaška pozdravili resolucijo
Slovensko zunanje ministrstvo je pozdravilo sprejem resolucije. EU je z resolucijo pokazala enotnost in prevzela vodilno vlogo v prizadevanjih mednarodne skupnosti za zagotavljanje varnosti in stabilnosti ter vzpodbujanje sodelovanja v regiji Zahodnega Balkana, so zapisali.
Zunanji minister Samuel Žbogar je poudaril, da mora EU v tem trenutku poskrbeti za to, da evropska perspektiva regije postane še bolj otipljiva in se odrazi v napredku tako za Srbijo kot Kosovo.
Resolucijo so pozdravili tudi na Hrvaškem, iz urada hrvaškega predsednika Iva Josipovića pa so poudarili še, da je Hrvaška v četrtek podprla resolucijo. "Hrvaška izraža prepričanje, da resolucija postavlja realne politične temelje za proces in vzpostavitev mehanizmov sodelovanja, ki bodo okrepili temelje evropske prihodnosti Srbije in Kosova," piše v sporočilu za javnost urada hrvaškega predsednika.
"Hrvaška ocenjuje konsenz glede omenjene resolucije kot pomembno priložnost, ki je udeleženci procesa ne bi smeli zamuditi. Obenem pa jih opogumlja, da z največjo odgovornostjo in resničnostjo začnejo dialog," še dodaja hrvaški predsednik.
Vodja srbske opozicijske Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica pa je danes ocenil, da je bilo s privolitvijo v spremembo resolucije o Kosovu Srbiji povzročeno "veliko zlo in sramota". Oblasti v Srbiji so po njegovem že več kot dve leti, zlasti od sprejetja misije Eulex, "prikriti udeleženec v procesu oblikovanja lažne države Kosovo". Srbija je že doslej izgubljala bitke, a nikoli ni izgubila Kosova in Metohije, je dejal Koštunica. Današnja oblast je "na poti, da se vpiše v zgodovino kot prva in edina, ki dela vse, da Srbija dejansko izgubi" Kosovo.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.