
Razpuščanje komisije, ki je preiskovala okoliščine napada na ZDA, je v skladu z zakonom, ki določa, da se mora to zgoditi mesec dni po objavi sklepnega poročila. Kot je znano, je komisija je pred mesecem dni podala poročilo, v katerem je ugotovila, da grožnje teroristične mreže Al Kaide ameriška administracija ni vezla dovolj resno in ni poskrbela za ustrezno pripravo na odgovor na morebitne teroristične napade.
Komisija je podala tudi več kot 40 priporočil za izboljšanje položaja, med katerimi so nekatera naletela na precejšen odpor washingtonskih ustanov in administracije predsednika Georgea Busha.
Člani komisije nadaljujejo z obveščanjem
Člani komisije, med katerimi je pet demokratov in pet republikancev, pa politikom ne bodo dali miru in bodo nadaljevali s turnejami po ZDA, med katerimi bodo pojasnjevali svoje ugotovitve in pozivali k sprejetju priporočil, med katerimi sta najbolj odmevni ustanovitev novega protiterorističnega centra in oblikovanje položaja nacionalnega obveščevalnega direktorja, ki naj bi dobil nadzor nad vsemi 15 različnimi agencijami, ki se v ZDA ukvarjajo z obveščevalnimi dejavnostmi.
S kampanjo za sprejem priporočil bodo nadaljevali tudi sorodniki žrtev 11. septembra, ki so v tovrstnem aktivizmu našli smisel za nadaljnje življenje po tragediji, kar pomeni, da politikom ne bodo dali miru, dokler ne storijo, kar je potrebno.
Kerry podpira priporočila komisije
Demokratski predsedniški kandidat John Kerry ni odlašal s popolno podporo vsem priporočilom komisije, na začetku pa tega ni storil predsednik George Bush. Ta je kasneje sicer podprl predlog o novem direktorju, vendar se še ni izjasnil glede tega, ali bi mu dal vsa potrebna pooblastila od nadzora nad proračunskimi sredstvi za obveščevalne dejavnosti do avtoritete glede zaposlovanja in odpuščanja ljudi.