V začetku oktobra so v javnost prišli načrti vodstva družbe Air France o nujnem prestrukturiranju zaradi finančne stiske. Kot so poročali viri znotraj družbe, naj bi v naslednjih dveh letih odpustiti vsaj 2900 ljudi. To je močno dvignilo pritisk zaposlenim, nakar so ti 5. oktobra vdrli v poslopje, kjer so se tedaj na sestanku vodilni dogovarjali o podrobnostih odpuščanja. Jezni protestniki so se spravili na udeležence sestanka, svet pa so tedaj obkrožile fotografije enega glavnih kadrovnikov družbe Xavierja Broseta, ki je fizičnemu obračunu ušel s pobegom. Kljub temu je ostal brez srajce, da se je rešil, pa je moral celo preplezati ograjo. Podoba 'raztrganega šefa' je kot blisk obkrožila svet in postala nekakšen simbol razkola med med vodstvom družbe in sindikati.
Broseta: 'Nenadoma me je nekdo zgrabil za ovratnik'
Tri tedne kasneje je 48-letni Broseta, sicer tudi oče petih otrok, prvič spet stopil pred kamere in spregovoril, kako je na lastni koži spoznal bes množice delavcev, ki se bojijo za svoje službe in posledično za varnost svojih družin.
"Od kolega, ki je bil v množici, sem prejel SMS: Takoj se umakni!" opisuje trenutek, ko je prvič spoznal, da je v nevarnosti. "Tam je bila množica ljudi, ki je pritiskala in vlekla. V nekem trenutku sem iz rok izgubil paprije in iPad, a sem jih uspel pridobiti nazaj. Moja jakna je bila strgana, držal sem jo v rokah skupaj z ostalimi stvarmi," pripoveduje.
Ko se je ob pomoči varnostnikov vendarle uspel prebiti iz poslopja, je postalo še huje. "Na neki točki me je nekdo od zadaj zgrabil za ovratnik in potegnil tako močno, da je odpadel gumb. Potegnil me je nazaj, čemur sem se z vso silo uprl in se odrinil v drugo stran. Tedaj so popustili vsi gumbi in srajca je ostala v množici," pripoveduje. Kot pravi, se v tistem trenutku ni bal zase, temveč je kljub kaotičnim razmeram najprej pomislil, da bo ta dogodek še poslabšal ugled družbe. "Mislil sem si, da to ni dobro za Air France, za podobo podjetja. To bo za seboj pustilo novo rano," trdi.
Pravi še, da je sicer po incidentu prejel številna pisma podpore, med drugim tudi s strani predstavnikov sindikatov, ki so sodelovali v protestu. A minuli teden je bilo na novem protestu delavcev Air France ponovno videti belo srajco, ki je postala nekakšen sinonim velikemu razkoraku med letalskim prevoznikom in njegovim osebjem. "To se mi zdi zelo nespoštljivo do mene. Nasilje, ki ga predstavlja pa je zaskrbljujoče," pravi in dodaja, da je dogodek na njem vsekakor pustil svoj pečat. Kot pravi, dolgo ni želel na splet, saj da je bil strah, da bi s fotografijami obudil spomin na travmatično izkušnjo, prevelik. "Včeraj sem na naslovnici neke strani videl fotografijo moškega, ki je zgoraj nosil le kravato, nakar sem tablico nemudoma ugasnil," je še zaupal novinarjem francoske tiskovne agencije.
Pogajanja še v teku
Na vprašanje, kako dalje, odgovarja, da se ne želi ozirati na to, kar je bilo. "Česar si želim sedaj, je predvsem iskanje nadaljnjih rešitev, naj ti dogodki postanejo stvar preteklosti," odgovarja.
Zaradi protestov bo morala decembra na sodišče peterica zaposlenih, a to k sreči ni edini epilog. Kot so sporočili z družbe, so namreč pogajanja s sindikati spet v teku. Družba je ob tem izrazila upanje, da najdejo rešitev, s katero bi omilili sicer nujnemo zmanjševanje števila zaposlenih.
Pred časom je sicer generalni direktor Air France-KLM Alexandre de Juniac sporočil, da bo brez dela v prvem letu ostalo manj kot 1000 delovnih mest, medtem ko se bodo o ukrepih v letu 2017 še dogovarjali.
Dolgovi Air France, ki bije težko bitko z nizkocenovnimi ponudniki, naj bi sicer znašali že 5,4 milijarde evrov, od tega so v prvi polovici letošnjega leta pridelali 619 milijonov evov izgube.
Piloti niso pristali na znižanje plač
Prva rešitev vodstva Air France-KLM je predvidele znižanje plač pilotom, ki letno zaslužijo preko 250.000 evrov. Ti na to niso pristali, zato je vodstvo uporabilo alternativni načrt z odpuščanjem.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.