Pravosodno ministrstvo ZDA je v četrtek vložilo tožbo proti razvpitemu lokalnemu šerifu iz Arizone Josephu Arpaiu, ker zavrača sodelovanje v preiskavi glede kršenja državljanskih pravic. Šerif trdi, da je tožba posledica njegovega dobrega dela pri pregonu nezakonitih priseljencev, ki so zagrešili kazniva dejanja.
Šerif Joe Arpaio je v ZDA zelo znan in ga ni sram lastne promocije. Zaslovel je predvsem v zadnjih letih, ko je bolj ali manj na lastno pest začel loviti nezakonite priseljence in izvajati racije v latinskoameriških predelih Phoenixa, zaradi česar si je nakopal obtožbe o rasni diskriminaciji.
Pravosodno ministrstvo mu je pred letom dni prepovedalo opravljati akcije proti nezakonitim priseljencem, ki so zagrešili kazniva dejanja, v skladu z zveznim zakonom iz leta 1996 in sprožilo preiskavo. Uvedlo je tudi preiskavo zaradi domnevnega kršenja državljanskih pravic in rasne diskriminacije.
Pomočnik pravosodnega ministra za državljanske pravice Thomas Perez je dejal, da je to prvič v 30 letih, da lokalna policija ne sodeluje s preiskavo. Arpaio je pred letom dni takoj dejal, da s takšno preiskavo ne bo sodeloval, sedaj pa zatrjuje, da se je dogovarjal o sodelovanju in obtožil ministrstvo, da je s tožbo prehitevalo.
Šerif Arpaio je zelo "pisana" oseba in proti njemu poteka tudi preiskava zaradi izsiljevanja in pritiska na politične nasprotnike. Kljub temu pa ga volivci okrožja Maricopa nenehno volijo za nove štiriletne mandate. Nazadnje so ga izvolili leta 2008. Od leta 2007 je našel in izgnal 26.000 nezakonitih priseljencev, medtem ko so jih v veliko večjem Los Angelesu v tem času le 14.000.
Krožijo tudi nepotrjene govorice, da so mehiški mamilarski karteli na njegovo glavo razpisali milijon dolarjev nagrade. Sicer pa se sin italijanskih priseljencev iz Massachusettsa hvali, da je najostrejši šerif v ZDA. Preden je postal šerif je bil vojaški policist, 25 let pa tudi agent DEA, to je zvezne agencije za boj proti mamilom.
Znan je po tem, da je za aretirane v svojem okrožju postavil šotor in ko so se kuhali v vročini 43 stopinj Celzija, jim je zabičal, da ameriški vojaki trpijo še hujšo vročino v Iraku, zato naj bodo kar tiho. Za moške zapornike je uvedel spodnjice v rožnati barvi. Poleg ponižanja zapornikov je s tem tudi dobro služil, saj je dobival denar od prodaje te "nove mode".
Po dolgih letih je prav tako uvedel znamenite "bande v verigah". Moške zapornike je povezane z verigami poslal na delo na prostem. Podobno je uvedel tudi za ženske in mladoletnike, ki se za to lahko odločijo prostovoljno. Zapornikom je dal tudi na voljo, da darujejo svoje organe, njegova zaporniška hrana pa naj bi bila večinoma pokvarjena ali vsaj "neznanega" porekla.
Šerif Arpaio se promovira po raznih televizijskih programih, napisal pa je tudi knjigo o svojih podvigih. Po potrditvi spornega zakona o priseljencih v Arizoni, ki ga je pred uveljavitvijo razveljavilo zvezno sodišče, je Arpaio dejal, da bo svoje delo proti nezakonitim priseljencem nadaljeval ne glede na odločitev sodišča.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.