"Ne vedo, kakšna je njihova usoda in nimajo nikakršnih možnosti, da bi se pritožili v okviru kakršnegakoli zakonitega mehanizma," je dejal tiskovni predstavnik Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) Florian Westphal.
ICRC kot edino neodvisno telo, ki ima dostop do priprtih, ugotavlja, da še ni prišlo do "nikakršnega vidnejšega napredka" s strani ameriških predstavnikov glede njihovega predloga, da bodo ZDA začele zakonit proces za priprte v Guantanamu v skladu s humanitarnim pravom, je še dejal Westphal.
Mednarodni Rdeči križ se je odzval na razmere v Guantanamu dan po tem, ko je skupina nekdanjih sodnikov in diplomatov ter vojnih veteranov v Washingtonu pozvala ameriško vrhovno sodišče, naj preuči pritožbe nekaterih zapornikov. Omenjena skupina je administraciji Georgea Busha tudi očitala, da ne spoštuje vladavine prava, s tem ko za nedoločen čas pridržuje zapornike brez obtožb, jim krati pravico do odvetnika in jim onemogoča, da bi se zagovarjali.
Nekateri od zapornikov, ki so osumljeni sodelovanja s talibanskim režimom v Afganistanu ali s teroristično mrežo Al Kaida, so v Guantanamu zaprti že več kot 18 mesecev.