Tujina

Reagana pripeljali v Washington

Washington, 10. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Krsto Ronalda Reagana so pripeljali v ameriško glavno mesto Washington, kjer se je od njega poslovilo na tisoče ljudi.

93-letni Reagan, ki se je deset let bojeval z Alzheimerjevo boleznijo, je umrl v soboto. Njegovo truplo je en dan ležalo v predsedniški knjižnici v Los Angelesu, nato pa so ga odpeljali v glavno mesto.

V ameriško zastavo zavito krsto 40. predsednika Združenih držav so z vsemi ceremonijami in častmi na predsedniškem letalu Air Force One prepeljali v Washington. Na mrliškem vozu s konjsko vprego so ga mimo množice žalujočih peljali od Bele hiše do Capitol hilla. Vozu je sledil črn konj, ki je imel v stremenih narobe obrnjene predsednikove škornje, kar simbolizira smrt vojaškega vodje. Letala ameriške vojske so v nizkem letu spremljala slovesno procesijo. Ko so krsto odložili blizu mesta, kjer je Reagan januarja 1981 prisegel kot predsednik, so v pozdrav streljali iz 21-tih pušk. Podpredsenik Dick Cheney pa se je od Reagana poslovil z besedami: " Vizija in močna volja Ronalda Reagana sta zatiranim dala upanje in osramotili zatirajoče ter končali delovanje sovražnega imperija."

Iz Slovenije se bo osrednjih žalnih slovesnosti udeležil predsednik državnega zbora Borut Pahor.

Pogrebna slovesnost bo v petek v Nacionalni katedrali. Poleg predsednika Busha se je bodo udeležili tudi drugi svetovni voditelji in osebnosti iz Reaganovega življenja med njimi nekdanji sovjetski voditelj Mihail Gorbačov in nekdanja britanska premierka ,"železna lady", Margaret Thatcher. Po slovesnosti bodo truplo končno pokopali v njegovi predsedniški knjižnici v Simi Valleyju v Kaliforniji.

Reagan postaja politična ikona 20. stoletja

Republikanci, ki ga naravnost obožujejo, celo razmišljajo, da bi po nacionalnem letališču v Washingtonu, letalonosilki, kongresnem centru v Washingtonu in avtocesti ob Los Angelesu, po Reaganu poimenovali še kakšen znan objekt ter vtisnili njegov obraz na 20 ali 10 dolarske bankovce. Nekateri bi ga radi videli tudi izklesanega na gori Rushmore ob Georgeu Washingtonu, Theodoreu Rooseveltu, Thomasu Jeffersonu in Abrahamu Lincolnu.

V skladu z izrekom "o mrtvih le najlepše" o Reaganu ni moč slišati žal besede niti od demokratov, čeprav je v času predsednikovanja s svojo politiko razočaral marsikaterega Američana. V zgodovino se je zapisal kot zmagovalec v hladni vojni, ki je imel nepremagljiv nastop pred kamero, podrobnosti o vodenju podtalnih vojn v Srednji Ameriki, zanemarjanju ameriške epidemije aidsa, dokler ni umrlo več kot 20.000 ljudi in uničevanju socialne države zaradi česar so brezdomci v ZDA rasli, kot gobe po dežju, skupaj z njimi pa tudi kriminal, pa ostajajo skrite za njegovo radoživo osebnostjo polno optimizma. Vse to so ob njegovi smrti Američani pozabili.

"Menim, da je bil Ronald Reagan najboljši ameriški predsednik. Rad sem ga gledal v filmih in ko je bil predsednik," je dejal 72-letni Jerry Lancaster, ki je na slovesnost prišel iz Pensilvanije in je ure čakal na vročem soncu.

Reagan zasenčil Busha

Reaganova smrt je medijsko zasenčila tudi vrhunsko srečanje voditeljev držav članic skupine G-8 na Sea islandu v Georgiji, kjer predsednik Bush gladi odnose z zavezniki po delitvah glede Iraka. Ameriške televizije Reagana skoraj neprestano spremljajo že tri dni, slabše poučeni pa imajo priložnost slišati vsako podrobnost iz njegovega življenja in to iz ust filmskih igralcev, politikov, zgodovinarjev, znancev, sodelavcev in drugih. Dogajanje močno spominja na podobne dogodke v drugih državah, ki so nekoč stale na napačni strani železne zavese.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10