ZDA so sporočile, da je v njihovem nacionalnem interesu, da sodelujejo v reševanju spora med Kitajsko in Japonsko. Ta je odnose med državama pahnil na najnižjo raven v zadnjih nekaj letih, prestrašil pa je tudi marsikoga, ki v to ni bil neposredno vpleten. Kitajska je namreč zagrozila, da bo omejila dobavo redkih materialov na Japonsko, nad katerimi ima skorajda popoln monopol.
“ZDA imajo nacionalni interes, ko gre za svobodo pomorskega prometa in proste trgovine,” je na vrhu vzhodnoazijskih voditeljev v Vietnamu dejala ameriška zunanja ministrica Hilary Clinton. “Ko pa pride do sporov, jih moramo reševati miroljubno in v skladu z mednarodnim pravom.”
Konec prejšnjega meseca sta namreč v bližini spornega otoka, ki mu Japonci pravijo Senkaku, Kitajci pa Diaoyu – nadzoruje ga Japonska, Kitajska pa trdi, da je v njeni lasti –, trčili kitajska ribiška ladja in dva japonska patruljna čolna. V bližini otoka je sicer bogato morsko življenje, obstajala pa naj bi tudi nahajališča nafte. Zaradi spora, ki je sprožil številne proteste in ustavil dvostranska srečanja med državama, je bila zaskrbljena tudi mednarodna skupnost. Kitajska je namreč uvedla omejitve na izvoz redkih kovin na Japonsko.
Zdaj si, kot kaže, lahko oddahnemo. Clintonova je namreč na srečanju s kitajskim kolegom Yang Jiechijem ob robu vzhodnoazijskega vrha po lastnih navedbah dobila zagotovila, da bo Kitajska zanesljiv dobavitelj redkih kovin, ki so ključne za globalno visokotehnološko industrijo in nad katerimi ima Kitajska skorajda popoln monopol.
Yang naj bi namreč Clintonovi po besedah neimenovanih diplomatov obljubil, da Peking teh kovin ne bo izrabljal kot diplomatskega in političnega orožja ter ne bo dopustil, da postane njihov izvoz jabolko spora v odnosih Kitajske z drugimi državami.
"Raje se vzdržite komentarjev"
Clintonova je na vrhu tudi pozvala k mirni rešitvi ozemeljskih sporov v Vzhodno- in Južnokitajskem morju, ki so poslabšali odnose med Kitajsko in Japonsko ter povzročajo napetost med desetimi državami Aseana in Pekingom. S pozivom, naj bodo ti spori rešeni v skladu z mednarodnim pravom, je stopila na žulj Pekingu, ki si jih želi reševati na dvostranski ravni, zato jo je Yang pozval, naj bo previdna in se v teh občutljivih zadevah raje vzdrži komentarjev.
Sporu tako še ni videti konca. Kitajska je namreč v petek odpovedala za danes napovedano srečanje kitajskega in japonskega premierja, Wen Jiabaa in Naota Kana. Potem ko sta se v petek v Hanoiju na vsaj na videz prijateljskem srečanju sestala japonski in kitajski zunanji minister, je namreč Peking sporočil, da je japonska stran s svojimi izjavami o spornih otokih uničila dobro vzdušje, potrebno za srečanje premierjev. Wen in Kan sta se nato danes kljub vsemu sestala, a le na krajšem neformalnem pogovoru.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.