Tujina

Referendum bolj obiskan

Podgorica, 10. 09. 2006 08.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V Črni gori so ob 21. uri zaprli volišča in končali prve parlamentarne volitve v samostojni državi.


Nevladni organizacija Center za demokratsko tranzicijo (CDT) in Center za monitoring (CEMI), ki imata dovoljenje za spremljanje volitev, sta poročali o znatno manjši volilni udeležbi kot na majskem referendumu za samostojno Črno goro. 

Po podatkih CDT naj bi do 20. ure glasovalo 66,5 odstotka volilnih upravičencev, na plebiscitu pred štirimi meseci pa je uro pred zaprtjem volišč glasovnice oddalo 84,4 odstotka ljudi. Današnja volilna udeležba je znatno manjša tudi od prejšnjih rednih parlamentarnih volitev leta 2002. 

Po izsledkih vseh javnomnenjskih raziskav naj bi največ glasov tudi tokrat dobila koalicija Demokratske stranke socialistov (DPS) premiera Mila Đukanović in Socialdemokratske stranke (SDP) Ranka Krivokapić. Ta zveza ima v tudi v sedanjem parlamentu absolutno večino (39 mandatov), vendar ni gotovo, ali bo morebitna zmaga zadostovala za samostojno oblikovanje vlade.

Boj za sedeže

Volilna komisija opozarja glasovalce, da smejo na volišča le enkrat
Volilna komisija opozarja glasovalce, da smejo na volišča le enkrat FOTO: Reuters

Za 81 poslanskih sedežev, kolikor jih bo imel novi skupščinski sklic, bodo na glasovnicah kandidati šestih koalicij, petih strank in skupine državljanov.

Več kot tisoč volišč za dobrih 484 tisoč volilnih upravičencev bo odprtih med 8. in 21. uro, nevladne organizacije pa napovedujejo prve neuradne izide poldrugo uro po končanem glasovanju.

V sedanjem parlamentu ima absolutno večino zveza Đukanovićeve DPS in Krivokapićeve SDP. Stranki znova nastopata skupaj in analitiki jima napovedujejo zmago, vendar pa še ni gotovo, ali bo zadostovala za samostojno oblikovanje vlade.

Glavne tekmice vladajoči koaliciji sta dve zvezi opozicijskih strank. Prvo, tričlansko (SNP-NS-DSS) vodi predsednik najbolj vplivne med njimi (Socialistične ljudske stranke - SNP) Predrag Bulatović, drugo, ki ima štiri članice, pa Andrija Mandić, vodja najmočneje, Srbske ljudske stranke (SNS).

Od strank, ki se bodo volitev udeležile samostojno, je najmočnejše Gibanje za spremembe (PZP) Nebojše Medojevića, ki mu analitiki napovedujejo tretje mesto po številu dobljenih poslanskih sedežev. Omenjeni opozicijski zvezi in Medojevićevo PZP obljubljajo povolilno koalicijo, če vladajoči ne bo uspelo oblikovati vlade.

Za 81 poslanskih sedežev, kolikor jih bo imel novi skupščinski sklic, bodo na glasovnicah kandidati šestih koalicij, petih strank in skupine državljanov
Za 81 poslanskih sedežev, kolikor jih bo imel novi skupščinski sklic, bodo na glasovnicah kandidati šestih koalicij, petih strank in skupine državljanov FOTO: Reuters


Petodstotni volilni prag naj bi dosegla le še zveza Liberalne stranke (LP) Miodraga Živkovića in Bošnjaške stranke (BS) Rahmeta Husovića, ki se vladajoči koaliciji ponuja za partnerja, v kolikor ne bo dobila absolutne večine. Nekateri analitiki zatrjujejo, da bodo tako kot na referendumu vladajoči zvezi večino zagotovile stranke črnogorskih Albancev, za katere sicer velja nižji, 3-odstotni volilni prag. 

CDT in CEMI, ki naj bi s svojimi opazovalci spremljala glasovanje na vseh voliščih v Črni gori napovedujeta, da bosta prve neuradne volilne izide objavili najpozneje 90 minut po zaprtju volišč.

Za zdaj ni znano, kdaj bo državna volilna komisija objavila prve neuradne in končne volilne izide. V soboto je sporočila, da bodo občinske volilne komisije najprej obdelale glasovnice za volitve poslancev v črnogorski parlament, zatem naj bi prišle na vrsto glasovnice za svetnike v občinskih svetih ter šele na koncu glasovnice za župane.


Aretirali 14 domnevnih teroristov

Protiteroristična enota črnogorskega notranjega ministrstva je v soboto v Tuzi in Malesiji pri Podgorici aretirala 14 ljudi zaradi suma, da so bili vpleteni v pripravo in organiziranje terorističnih akcij v Črni gori. Posamezne albanske politične stranke so obsodile policijsko akcijo in izpostavljajo, da gre za pritisk pred današnjimi parlamentarnimi in lokalnimi volitvami v Črni gori.

Danes potekajo tudi lokalne volitve v 14 od 21 črnogorskih občin
Danes potekajo tudi lokalne volitve v 14 od 21 črnogorskih občin FOTO: Reuters

Direktor črnogorske policijske uprave Veselin Veljović je povedal, da so akcijo Orlov let izvedli v sodelovanju z agencijo za nacionalno varnost ter posebnim tožilcem za organizirani kriminal in vrhovnim državnim tožilcem, kot tudi s policijo sosedne Albanije.

Med akcijo so zaplenili "znatno" količino orožja, Veljović pa je napovedal, da je kmalu pričakovati nove aretacije tako v Črni gori kot v Albaniji in na Kosovu, kjer so "kraki te teroristične organizacije".

Dve od petih strank, ki združujejo Albance v Črni gori, Demokratska zveza (DS) in Albanska alternativa (AA), sta ostro obsodili policijsko akcijo v naseljih Tuzi in Malesija. V današnjem skupnem sporočilu za javnost sta zatrdili, da je "vedenje policistov med akcijo prekoračilo vsako mero" in da so aretirali tudi ameriške državljane.

"Ne glede na povod za akcijo, jo mi doživljamo kot pritisk pred današnjimi parlamentarnimi in lokalnimi volitvami, zlasti, ker je gotovo, da je vladajoča koalicija izgubila vse pozicije na tem območju", še menijo voditelji DS in AA.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.