Tujina

Referendum o federalizaciji Italije

Rim, 07. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Italiji poteka referendum o federalizmu, na katerem volivci odločajo, ali naj v veljavo stopi zakon o spremembi ustave, ki bi omogočil večjo federalizacijo države.

Berlusconi meni, da zakon ni dovolj federalističen
Berlusconi meni, da zakon ni dovolj federalističen FOTO: Reuters

Zakon je v prejšnjem sklicu parlamenta marca letos sprejela takrat vladajoča levosredinska koalicija, poslanci desnosredinskega Pola svoboščin pa niso glasovali, ker so menili, da bi bilo treba ustavne zakone sprejemati s soglasjem in ne z vsiljevanjem volje večine. Ker je bil ustavni zakon sprejet z manj kot dvotretjinsko večino, so v začetku avgusta razpisali potrditveni referendum, kar je prvič v zgodovini italijanske republike. Doslej so namreč Italijani na referendumih odločali le o ukinitvi veljavnih zakonov. Tokrat za veljavnost referenduma ni potrebna udeležba določenega odstotka volilcev, ampak o izidu odloča večina tistih, ki glasujejo.

Če bodo državljani zakon potrdili, bo vlada v Rimu ohranila pristojnosti le na nekaterih področjih, kot so denimo zunanja politika, obramba, monetarna politika, javni red in varnost, imigracijska politika, volilna zakonodaja, sodstvo, carina in varstvo okolja. Na nekaterih drugih področjih bodo pristojnosti deljene, kar pomeni, da bodo dežele sprejemale zakone v skladu s splošnimi smernicami, ki jih bo določala država. Ta področja so šolstvo, zdravstvo, raziskovanje, zunanja trgovina in varnost pri delu. Dežele bodo lahko sodelovale tudi pri sprejemanju zakonodaje Evropske unije na tistih področjih, ki so v njihovi pristojnosti. Zakon poudarja vlogo občine kot dela državne uprave, ki je najbližji državljanom, in ustanavlja svet lokalnih avtonomij kot organ povezave med občinami in provincami v vsaki deželi.

Med referendumsko kampanjo, ki se je končala v petek opolnoči, so opozicijske levosredinske stranke pozivale državljane, naj glasujejo za ustavne spremembe, saj temeljijo na načelih solidarnega in kooperativnega federalizma. Stranka prenovljenih komunistov je proti in opozarja, da bi socialne ustanove utegnile končati izključno v zasebnih rokah, če bodo o tem odločale posamezne dežele. Radikalna stranka se ni izrekla ne za ne proti, ampak protestira zaradi slabe informiranosti državljanov o referendumskem vprašanju. Večina strank v desnosredinski vladni koaliciji Silvia Berlusconija pa meni, da zakon ni dovolj federalističen in se namesto tega zavzema za t.i. "projekt devolucije", ki ga je pripravil minister za reforme Umberto Bossi in ga bodo podrobneje predstavili po referendumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10