
Volilna komisija ima mesec dni časa, da se odloči, ali bo razpisala referendum. Chavez trdi, da je pri zbiranju podpisov prišlo do prevar, zato vztraja, da volilna komisija preveri istovetnost vsakega podpisa. Opozicija po drugi strani trdi, da si številni zaposleni v državni upravi zaradi strahu, da bodo ob službo, niso upali podpisati pobude za referendum.
V zgodnjih jutranjih urah in ob vojaškem spremstvu, v očitni želji, da bi se izognili napadom Chavezovih privržencev, so 250 škatel s 3,4 milijona podpisov do sedeža volilne komisije prepeljali z več avtobusi.
Referendum dogovor vlade in opozicije
Venezuelska vlada in opozicija sta maja sklenili dogovor, da bosta s pomočjo referenduma poiskali rešitev za politično krizo, ki v državi traja že več kot dve leti. Do odpoklica Chaveza mora priti pred avgustom prihodnje leto, če naj bi v državi razpisali nove volitve. V skladu z venezuelsko zakonodajo namreč zadnji dve leti predsedniškega mandata volitev ni mogoče razpisati, temveč predsedniške dolžnosti prevzame podpredsednik države.
Hugo Chavez trdi, da je njegov cilj zagotoviti socialno pravičnost v državi, kjer kljub ogromnim zalogam nafte 80 odstotkov prebivalstva živi v revščini. Njegovi nasprotniki pa ga obtožujejo, da želi v Venezueli vzpostaviti diktaturo, kakršna je na Kubi.