
Ob tem je Kofi Annan v sredo zvečer Ciprčane pozval, naj sprejmejo njegov načrt o združitvi in ustanovitvi federacije grškega in turškega dela otoka, s čimer naj bi se končala 30-letna razdelitev otoka. "Načrt je kompromis. Ne gre za izbiro med načrtom in magično rešitvijo. Gre za izbiro med rešitvijo in nerešljivostjo," je poudaril Annan v govoru po koncu enotedenskih štiristranskih pogovorov o združitvi Cipra, ki so potekali v švicarskem letovišču Bürgenstock v bližini Luzerna. Kot je dejal, njegov načrt pomeni najboljšo priložnost, da na Cipru zavlada mir in da 1. maja vstopijo v EU tako ciprski Turki kot ciprski Grki. "Bilo je že preveč izgubljenih priložnosti. Želim, da te napake ne ponovite," je sporočil Annan.
Annan je stranema na Cipru naložil, da do 9. aprila pisno sporočita, če se strinjata z referendumoma. S tem bi se obvezali, da načrt o združitvi otoka predstavita prebivalcem. Od Grčije, Turčije in Velike Britanije pa je Annan zahteval pisno obljubo, da bodo spoštovale izide referendumov in v primeru uspeha referenduma predložile načrt o združitvi Cipra svojim parlamentom.
Zadnja različica Annanovega načrta predvideva izvedbo splošnih volitev na otoku 13. junija ter oblikovanje federacije dveh držav - grške in turške - s šibko centralno vlado. V skladu z njim naj bi se obe strani zavezali, da se "tragični dogodki iz preteklosti ne bodo ponovili" in se za vedno odrekli "grožnji z ali uporabi sile oziroma kakršnikoli dominaciji". Priznali naj bi tudi, da odnos med njima temelji na "politični enakosti", kar pomeni, da si nobena od strani ne sme lastiti avtoritete ali jurisdikcije nad drugo.
Grki blokirali pogajanja v Švici
Štiristranska pogajanja, na katerih so sodelovali predstavniki Grčije in Turčije ter ciprskih Turkov in Grkov, so spodletela zaradi nasprotovanja ciprskih Grkov nekaterim predlogom Annanovega načrta. Ciprski Turki naj bi bili pripravljeni privoliti v načrt. Kljub temu so se odločili, da bodo razhajanja zaobšli in da bo o načrtu odločalo ciprsko prebivalstvo. O Annanovem načrtu bosta turška in grška skupnost na Cipru odločali na ločenih referendumih 24. aprila. Če referenduma ne uspeta, bo v EU 1. maja vstopil le grški del otoka.

"Na žalost se je pokazalo, da je nemogoče doseči kompromisno rešitev. Končno odločitev bodo sedaj sprejeli Ciprčani in njihova politična vodstva," je dejal grški premier Kostas Karamanlis.
Turški premier Recep Tayyip Erdogan pa je danes zjutraj pozval ciprske Grke in Turke, naj gredo "skupno po poti miru".
EU poziva Ciprčane k sprejemu načrta
Evropska unija je prebivalce Cipra odločno pozvala, naj na referendumih sprejmejo najnovejši načrt OZN za združitev otoka in tako zagotovijo, da bo po 30 letih delitve v Evropsko unijo 1. maja letos Ciper stopil združen. "Referenduma sta priložnost, da predolgo razdeljeni otok začne pisati novo stran zgodovine," je poudaril visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. "Prihodnost zdaj leži v rokah prebivalcev Cipra in njihovih voditeljev. To je izziv, ki ga morajo sprejeti vsi," je tudi opozoril Solana.

"Zadnji načrt OZN oziroma generalnega sekretarja Kofija Annana je najboljša in najbolj uravnotežena rešitev, ki jo je moč najti," pa je v Strasbourgu poudaril evropski komisar za širitev Günter Verheugen, ki je EU zastopal na pogovorih o združitvi Cipra, ki so se v sredo v Švici sicer končala brez sporazuma, a z dogovorom, da se odločitev preloži v roke prebivalcev.
"Zdaj potrebujemo močno politično vodstvo in zato pozivam voditelje grškega in turškega dela Cipra, naj storijo vse in prepričajo prebivalce, da je zadnji načrt najboljši," je nadalje dejal Verheugen. Ob tem je sicer opozoril, da načrta ni moč spreminjati. "Alternativa ni ta ali kakšen drugi načrt. Alternativa je ta načrt ali nič," je dejal komisar. "Ne verjamem pa, da se bo v prihodnosti še ponudila priložnost za rešitev vprašanja Cipra. Ne verjamem, da bomo še imeli takšno okno priložnosti," je dodal.
Ciper je razdeljen že 30 let
Sredozemski otok Ciper je na grški in turški del razdeljen od leta 1974 - do delitve je prišlo, ko je po državnem udaru grškega dela severni del otoka, kjer je bilo večinsko prebivalstvo turško, zasedla Turčija. Turški del otoka sicer ni bil nikdar mednarodno priznan in tudi EU se je o članstvu pogajala le z grškim delom, čeprav je širitveni zagon s podporo mednarodne skupnosti želela izkoristiti za združitev otoka.
Načrt tudi določa, da ciprski Grki ne bodo smeli kupovati nepremičnin na revnejši turški strani otoka, dokler severni del otoka ne bo dosegel 85 odstotkov povprečnega življenjskega standarda na južnem delu otoka.
EU je načrt sprejela kljub takšnim prehodnim obdobjem, z argumentom, da omejevanje svoboščin ne bo trajno. V leta 2002 sklenjena pogajanja o vstopu s grškim delom otoka je EU sicer vključila tudi že podlage za možno združitev - tako naj bi vstop turškega dela v EU, če bo do združitve prišlo, podprla s 300 milijoni evrov, sklicana pa bo tudi donatorska konferenca za Ciper.
Papadopulos pozval ciprske Grke k treznosti
Po vrnitvi iz Švice je predsednik grškega dela Cipra Tasos Papadopulos rojake pozval naj ostanejo trezni in mirni. "Napetosti in prepiri sedaj ne bodo pomagali," je dejal Papadopulos ob prihodu na ciprsko letališče v Larnaki. Kot je še dejal, je na pogovorih v Švici ostal zvest svojim napovedim, da ne bo žrtvoval interesov svojega naroda, ne glede na to, kakšen pritisk bodo vršili nanj. Papadopulos se ni želel opredeliti, kako naj ciprski Grki glasujejo na referendumu o združitvi otoka. Obljubil pa je, da bo svoje stališče do referenduma povedal v naslednjih dneh.