Dokument o reformi policije v Bosni in Hercegovini, ki ga je sprejela Narodna skupščina Republike srbske, bo zagotovil vzpostavitev učinkovitih policijskih regij, ki bodo prehajale obstoječo mejno črto med entitetama, ocenjuje visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Paddy Ashdown.
"Ne sme biti nikakršne zmote glede tega, o čem tukaj govorimo. V naslednjih petih letih bo BiH dobila združeno policijsko službo na državni ravni kot tudi policijske regije, ki bodo prehajale mejo med entitetama na tistih mejnih območjih, kjer je to potrebno," je izjavil Ashdown.
Visoki predstavnik je s tem zavrnil dvome v zvezi z dokumentom, ki ga je parlamentu bosanskih Srbov predstavil predsednik Republike srbske Dragan Čavić. V sprejetem dokumentu namreč ni natančno opredeljen način organizacije prihodnjih policijskih regij, kar je bila največja ovira dosedanjim pogajanjem o reformi policije.
Premier Republike srbske Pero Bukejlović, ki je doslej odločno zavračal možnost, da bi policijske regije ignorirale mejo med entitetama, je medtem izrazil zaskrbljenost nad možnostjo različnih tolmačenj sprejetega dokumenta o reformi policijskih sil. "Od nas je odvisno, kako bomo tolmačili sporazum," je izjavil Bukejlović, s tem pa posredno nakazal možnost nadaljevanja obstrukcije. Odločanje o vzpostavi bodočih policijskih regij je sicer prepuščeno posebni delovni skupini, katere sestava bo določena do konca decembra. Omenjena delovna skupina bo pripravila ustrezen predlog policijskih regij, sam proces reforme policije pa bo po predvidenem modelu trajal do pet let.
Bojazni Bosanskih Srbov
Bosanski Srbi so vse do srede zavračali sprejem reforme, saj so se bali, da bi združitev etnično razdeljenih policijskih sil lahko izbrisala delitev BiH na dve entiteti - Republiko srbsko in muslimansko-hrvaško Federacijo BiH. Doslej sta imeli obe entiteti lasten policijski sistem, s čimer so preprečiti morebitne zlorabe s strani policistov, ki bi pripadali drugi etnični skupini.