Evropski komisar za širitev Olli Rehn je iz Turčije prispel na obisk na Hrvaško, potem ko je država v torek uradno začela pristopna pogajanja z Evropsko unijo. Sestal se je s premierom Ivom Sanaderjem. Komisar je hrvaški vladi in državljanom najprej čestital za začetek pogajanj z Unijo. Dejal je, da je prišel podpret Hrvaško, naj nadaljuje z reformami na področju človekovih pravic, izboljšanju življenjskega standarda in gospodarske situacije v državi.
Izrazil je tudi prepričanje, da bo Hrvaška nadaljevala popolno sodelovanje s haaških sodiščem in da bo tempo pogajanj odvisen od tempa reform. »Evropska unija je obljubila, da bo začela pristopna pogajanja s Hrvaško, in obljubo je izpolnila, zdaj pa je vse v hrvaških rokah,« je še dejal komisar.
Hrvaški premier je povedal, da bo že 20. oktobra prvi pregled usklajenosti hrvaške zakonodaje z evropskim pravnim redom, t.i. screening, izrazil pa je tudi upanje, da bodo pogajanja o nekaterih poglavjih pravnega reda zaključena zelo hitro.
Gotovina ali NATO
Ameriški državni podsekretar za politične zadeve Nicholas Burns je dejal, da lahko Hrvaška in Srbija pozabita na članstvo v zvezi NATO, dokler ne bosta Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije predali glavnih obtožencev. V primeru Hrvaške gre za generala Anteja Gotovino, v primeru Srbije pa za nekdanja političnega in vojaškega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića in generala Ratka Mladića.
Burns prihodnji teden potuje v Evropo, kjer se bo med drugim v Bruslju udeležil zasedanja sveta zveze NATO, na katerem bodo z ameriške strani zanimive predvsem teme glede Kosova, Irana, Afganistana in vojnih zločincev na območju nekdanje Jugoslavije. Glede Kosova se ZDA strinjajo s tistimi, ki zagovarjajo začetek pogovorov o končnem statusu pokrajine.