Tujina

Rekordna kazen zaradi onesnaženja

Pariz, 17. 01. 2008 09.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Znani so krivci za najhujše razlitje nafte pred francosko obalo. Total mora plačati skoraj 200 milijonov evrov.

Tanker Erika se je potopil 12. decembra 1999. Dva tedna kasneje je naftni madež dosegel francosko obalo.
Tanker Erika se je potopil 12. decembra 1999. Dva tedna kasneje je naftni madež dosegel francosko obalo. FOTO: Reuters

Konec decembra 1999 se je v Biskajskem zalivu prelomil in potopil tanker Erika. V morje je steklo 20 tisoč ton nafte, ki je onesnažila kar 400 kilometrov bretonske obale. Gosta črna snov je ubila več deset tisoč ptic in drugih živali ter ogrozila obstoj ribičev, solinarjev in turističnih delavcev. Osem let po najhujši tovrstni nesreči v zgodovini Francije je dokončno znan krivec.

Total je bil obsojen zaradi onesnaženja okolja ter zato, ker ni sprejel ukrepov, da bi to preprečil. Oprostili pa so ga sodelovanja pri ogrožanju človeških življenj.

Sodišče je za odgovorne, poleg lastnika tovora francoskega naftnega koncerna Total, spoznalo tudi lastnika in managerja tankerja ter italijansko pomorsko družbo Rina, ki je Eriki dala dovoljenje za plovbo. Sodišče jim je naložilo plačilo 192 milijonov evrov odškodnine, največ je dobila francoska vlada. Total, ki je uporabljal zarjavel in slabo vzdrževan tanker, bo moral zaradi malomarnosti plačati tudi 375 tisoč evrov globe. Kljub najvišji možni kazni, jo je Total še dobro odnesel, oškodovanci – od okoljevarstvenikov do ribičev, lastnikov hotela in lokalnih združb – so namreč sprva od družbe zahtevali kar milijardo evrov. Enajst soobtožencev, med njimi kapitana ladje, so oprostili.

Po nesreči so se v Franciji vrstili protesti, na katerih so zahtevali prepoved plovbe nevarnih tankerjev. Čeprav je EU poostrila nekatere norme, niso dosegli veliko. Geslo "Nikoli več!" so le tri leta za njimi ponavljali v španski Galiciji, ki jo je onesnažila nafta iz prav tako slabo vzdrževanega tankerja Prestige.
Po nesreči so se v Franciji vrstili protesti, na katerih so zahtevali prepoved plovbe nevarnih tankerjev. Čeprav je EU poostrila nekatere norme, niso dosegli veliko. Geslo "Nikoli več!" so le tri leta za njimi ponavljali v španski Galiciji, ki jo je onesnažila nafta iz prav tako slabo vzdrževanega tankerja Prestige. FOTO: Reuters
V Totalu so vseskozi trdili, da so bili prepričani, da je ladja v dobrem stanju, kar je potrdil tudi certifikat, ki ga je izdala italijanska družba Rina. Da je notranje ogrodje načela rja, naj bi izvedeli šele po nesreči.

Total, ki je tik pred začetkom sojenja februarja lani naznanil, da so leto končali z rekordnim, kar 12 milijard evrov vrednim, profitom, še razmišlja o pritožbi. Odvetniki podjetja trdijo, da odločitev sodišča ni skladna z mednarodnimi pomorskimi pravili in regulacijami. Okoljevarstvene organizacije, kakršna je Greenpeace, pa so navdušene. Odločitev, ki naftno družbo neposredno kaznuje zaradi onesnaženja, je namreč pomemben precedens. "To je resno opozorilo nemarnim transportnim družbam, plavajočim košem za smeti, ki prečkajo morja,“ pa je bila po razglasitvi sodbe slikovita nekdanja predsedniška kandidatka in predsednica ene najhuje prizadetih regij Poitou-Charentes Segolene Royal.

Tanker Erika
Tanker Erika FOTO: Reuters

Sodba je pomembna tudi zato, ker bo po novem lažje ugotavljati krivdo. Tankerje in druge ladje so doslej družbe registrirale v tretjih državah, njihovo lastništvo pa je bilo glede na uradne dokumente tako razpršeno, da odgovornega skoraj ni bilo mogoče dobiti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pravicen
17. 01. 2008 12.57
HA HA Total bo plačal manj kot pol miljona EUR lanski dobiček pa je imel 12 milijard !!! Eurov Res huda kazen po moje bodo propadli HA HA
surfordie
17. 01. 2008 12.01
Plačal bomo mi, ker se bomo z leti zasral v lastnem šitu... Samo to raznim direktorjem še ni upalilo, da denarja in kreditnih kartic pa ceglov zlata lih ne moreš dihat in jest.
Alexx7
17. 01. 2008 11.25
Upam, da se bo sedaj posledicno tudi povecal nadzor nad taksnimi kvazi prevozniki in druzbami, ki z najemanjem le-teh dvigujejo svoj dobicek in raskirajo taksna onesnazevanja. Se zapret bi bilo treba koga, pa bi se morda kdo kdaj zamislil...
ratetimestime
17. 01. 2008 11.19
Zakaj Total - ker so tako zniževali stroške. To je izvrstna novica. Našim politikom gre na jok.
fljuskus
17. 01. 2008 10.47
Ma vsi bi mogli plačat, od lasnikov ladje, do kapitana, Total in največ pa ta Rina, ki je ladji sploh dala dovoljenje za plovbo. Osebno bi edino posadko opravičil... Skrajni čas, da se uredi te svinjarije, ker je veliko takih in podobnih ladij, ki so zarjavele in še komaj plavajo, kaj šele kaj prevažajo...
mymind
17. 01. 2008 10.23
Katera zdaj velja??? Total mora plačati več sto milijonov evrov. Total, ki je uporabljal zarjavel in slabo vzdrževan tanker, bo moral zaradi malomarnosti plačati 375 tisoč evrov globe. Sicer pa mi ni jasno, zakaj bi Total plačal. Prevoznik pa ja!